Böbrek transplantasyonu sonrası greft fonksiyonunun değerlendirilmesi ve akut greft hasarında biyobelirteçlerin rolü
Evaluation of graft function after renal transplantation and the role of biomarkers in acute graft damage
  1. Tez No: 816623
  2. Yazar: FURKAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KİLERCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada böbrek transplantasyonu sonrası greft fonksiyonunun değerlendirilmesi ve akut greft hasarında biyobelirteçlerin rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 8'i kontrol, 25 hasta olmak üzere toplam 33 kişi dahil edilmiştir. Kontrol grubundakilerin 4'ü (%50) erkek, 4'ü (%50) kadın iken hasta grubundakilerin 9'u (%36) kadın, 16'sı (%64) ise erkekti. Serum kreatinin konsantrasyonu kademeli olarak 3.11±1.71'den 1.74±0.94 mg/dL' ye düştüğü, eGFR 31.6±26.3'den 52.4±28.8 mL/dk/1.73m2'ye yükseldiği görülmüştür. NGAL serum konsantrasyonu 251.1±69.7'den 189.8±146.3 ng/mL'ye düşerken serum kreatinin düzeyleri ile arasında ilk iki gün anlamlı korelasyonu vardı. İdrar NGAL konsantrasyonları 89.3 ± 81.3 den 82.6 ± 79.8 ng/mL'ye düşerken serum kreatinin düzeyleriyle olan korelasyonu anlamlı değildi. Serum GGT düzeyi 25.20±19.9'den 34.44±22.61 IU/L'ye yükselmiş serum kreatinin düzeyleri ile anlamlı korelasyon göstermemiştir. İdrar GGT düzeyleri ilk 3 gün 23.88 ±14.8'den 31.84±30.25 IU/L'ye yükselmiş ardından diğer iki günde düşüşe geçerek ve 21.52±14.66 IU/L'ye ulaşmış, yalnızca dördüncü gün serum kreatinini ile anlamlı korelasyon göstermiştir. İdrar Trehalaz aktivitesi 72.2±61.9'dan 54.1±38.5 U/L'ye düşmüş, yalnızca ilk gün serum kreatinin düzeyleri ile anlamlı korelasyon göstermiştir. Serum üre ve ürik asit düzeyi ilk 3 günde 91.64±55.32 ve 4.58±1.48 den 81.84±48.22 ve 4.56±1.63 mg/dL'ye düşmüş daha sonraki iki günde 92.76±49.52 ve 4.87±1.91 mg/dL' ye yükselmiştir. Serum fosfor düzeyi 5.55±1.36'dan 2.62±2.0 mg/dL'ye kademeli olarak düşmüştür. Serum üre, ürik asit ve fosfor düzeylerinin serum kreatinin ve eGFR ile güçlü korelasyonu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the graft function after kidney transplantation and to determine the role of biomarkers in acute graft injury. A total of 33 people, 8 of whom were controls and 25 patients, were included in our study. While 4 (50%) of the control group were male and 4 (50%) were female, 9 (36%) of the patients in the patient group were female and 16 (64%) were male. It was observed that serum creatinine concentration gradually decreased from 3.11±1.71 to 1.74±0.94 mg/dL, and eGFR increased from 31.6± 26.3 to 52.4 28.8 mL/min/1.73m2. While NGAL serum concentration decreased from 251.1±69.7 to 189.8±146.3 ng/mL, there was a significant correlation with serum creatinine levels in the first two days. Urine NGAL concentrations decreased from 89.3 ± 81.3 to 82.6 ± 79.8 ng/mL, while correlation with serum creatinine levels was not significant. Serum GGT level did not show any significant correlation with serum creatinine levels increased from 25.20±19.9 to 34.44±22.61 IU/L. Urine GGT levels increased from 23.88 ±14.8 to 31.84±30.25 IU/L in the first 3 days, then decreased and reached 21.52±14.66 IU/L in the next two days, only showing a significant correlation with serum creatinine on the fourth day. Urine Trehalase activity decreased from 72.2±61.9 to 54.1±38.5 U/L, only showing significant correlation with serum creatinine levels on the first day. Serum urea and uric acid levels decreased from 91.64±55.32 and 4.58±1.48 to 81.84±48.22 and 4.56±1.63 mg/dL in the first 3 days and increased to 92.76±49.52 and 4.87±1.91 mg/dL in the next two days. The serum phosphorus level gradually decreased from 5.55±1.36 to 2.62±2.0 mg/dL. Strong correlations of serum urea, uric acid and phosphorus levels with serum creatinine and eGFR have been demonstrated.