Design and optimization of broadband silicon photonic devices
Geniş bantlı silisyum fotonik aygıtların tasarımı ve optimizasyonu
  1. Tez No: 816816
  2. Yazar: KAZİM GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR SALİH MAĞDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Fotonik sistemlerin bir çip üzerinde entegrasyonu, performansı, işlevselliği ve güvenilirliği artırmaktadır. Fotonik entegre devrelerin oluşturulması için çeşitli malzeme platformları mevcuttur, ancak silisyum mevcut üretim teknolojileriyle uyumlu olması ve yüksek kırılma indisi farkı nedeniyle öne çıkar. Bu özellikler mikrometre-altı dalga kılavuzlarının elde edilmesini ve optik fonksiyonların yoğun bir şekilde entegrasyonunu düşük maliyet ve güvenilir üretimle birleştirir. Silisyum fotonik teknolojisi, yüksek hızlı iletişim uygulamalarında etkinliğini zaten kanıtlamış olsa da potansiyeli bunun ötesine uzanır. LIDAR, fotonik anahtarlama, hesaplama ve algılama gibi çeşitli uygulamalar için umut vaat etmektedir, bu da geniş bir uygulama yelpazesi sunan çok yönlü bir teknoloji olduğunu gösterir. Sonuç olarak, bu uygulamaların spesifik gereksinimlerini karşılamak için silisyum platformunda verimli ve yenilikçi fotonik yapı taşlarına olan talep artmaktadır. Bu tez, fotonik entegre devreler için özel olarak tasarlanmış ileri düzey fotonik aygıtların geliştirilmesine odaklanmaktadır. İlk bölümde, optimize edilmiş hızlı adiabatik dalga kılavuzları kullanarak istenilen bant genişliklerinde tasarlanabilen kompakt silisyum fotonik filtrelerin tasarımı ve deneysel gösterimi sunulmaktadır. Bugüne kadar rapor edilen en geniş bant genişliklerine sahip olan bu aygıtlar, yüksek verimli iletişim ve ultra geniş bant algılama uygulamalarında kullanılabilir. Ardından, yüksek performanslı, çok fonksiyonlu fotonik aygıtların hızlı tasarımını sağlayan yeni bir derin fotonik ağ mimarisi tanıtılmaktadır. Geniş bir bant üzerinde keyfi bir dağılım profiline sahip bir kavram kanıtlama aygıtı gösterilir. Son olarak, gerçek üretim sürecinin etkilerini hesaba katmak için derin fotonik ağ mimarisinden faydalanan ve üretim varyasyonlarından etkilenmeyen bir aygıt tasarımı konsepti sunulmaktadır. Genel olarak, bu çalışma, çeşitli uygulamalar için yüksek performanslı ve çok yönlü silisyum fotonik sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The integration of photonic systems on a chip offers enhanced performance, functionality, and reliability. While there are various material platforms available for constructing photonic integrated circuits, silicon stands out due to its compatibility with existing fabrication technologies and its high refractive index contrast. These features enable sub-micrometer waveguide scaling and dense packing of optical functions, combined with cost-effective and reliable manufacturing processes. Silicon photonics has already demonstrated its effectiveness in high-speed communication applications, but its potential reaches far beyond that. It shows promise for diverse applications like LIDAR, photonic switching, computing, and sensing, making it a versatile technology with a wide range of possibilities. Consequently, there is a growing demand for efficient and innovative photonic building blocks on the silicon platform to meet the specific requirements of these applications. This thesis focuses on the development of advanced photonic devices tailored for photonic integrated circuits. The first part presents the design and experimental demonstration of compact silicon photonic filters using optimized fast adiabatic waveguides, enabling arbitrarily wide bandwidths. These devices, with the widest bandwidths reported to date, find applications in high-throughput communications and ultra-broadband sensing. Subsequently, a novel deep photonics network architecture is introduced, enabling the rapid design of high-performance, multi-functional photonic devices. A proof-of-concept device with an arbitrary dispersion profile over a wide bandwidth is demonstrated. Lastly, a fabrication variation-aware device design concept is presented, utilizing the deep photonic network architecture to account for the effects of the actual fabrication process. Overall, this work contributes to the development of high-performance and versatile silicon photonic systems for a range of applications.