Ultra-wideband power and low noise distributed amplifiers with area reduction methods
Alan azaltma yöntemleriyle ultra geniş bant güç ve düşük gürültülü dağıtılmış yükselteçler
- Tez No: 967833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORKUT KAAN TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ultra geniş bant (UWB) amplifikatörler, geniş bant genişliği ve minimum gecikme gerektiren iletişim sistemleri, radar ve fiber optik teknolojilerinin temel bileşenleridir. Dağıtık amplifikatörler (DA'lar), yapay iletim hattı yapıları aracılığıyla parazitik kapasitansları etkili bir şekilde yöneterek doğal geniş bant performansı sunar. Ancak, geleneksel DA'lar, çok sayıda kademe, kapsamlı ara bağlantılar ve pasifler nedeniyle genellikle geniş silikon alanları tüketir. Bu tez, kaskod ve kompakt indüktör tabanlı alan azaltma yöntemlerinde tam şönt tepe yöntemi ile artırılmış transkondüktans bant genişliğini, dağıtılmış güç amplifikatörleri (DPA) ve dağıtılmış düşük gürültülü amplifikatörler (DLNA) için azaltılmış kalite faktörü optimizasyonuyla sunmaktadır. Önerilen DPA, minimum 70 GHz bant genişliğinde ortalama 13,75 dB kazanç ve ortalama 13,69 dBm kararlı çıkış gücü sağlamaktadır. DLNA, aynı frekans aralığında ortalama 13,6 dB kazançla 6 dB'nin altında bir gürültü değerine sahiptir. TSMC'nin 65 nm toplu CMOS teknolojisinde uygulanan her iki tasarım da gürültü figürü, kazanç ve çıkış gücü açısından literatürü geride bırakıyor.
Özet (Çeviri)
Ultra-wideband (UWB) amplifiers are essential components of communication systems, radar, and fiber-optic technologies that require a wide bandwidth and minimal latency. Distributed amplifiers (DAs) effectively manage parasitic capacitances through artificial transmission-line structures, offering inherent broadband performance. However, conventional DAs typically consume large silicon areas due to numerous stages, extensive interconnections, and passives. This thesis introduces increased transconductance bandwidth with a fully-shunt peaking method in cascode and compact inductor-based area reduction methods with decreased quality factor optimization for distributed power amplifiers (DPA) and distributed low-noise amplifiers (DLNA). The proposed DPA achieves an average 13.75 dB gain and stable output power with an average of 13.69 dBm across a minimum 70 GHz bandwidth. The DLNA has a noise figure below 6 dB with an average gain of 13.6 dB within the same frequency range. Both designs, implemented in TSMC's 65-nm bulk CMOS technology, outperform literature in noise figure, gain, and output power.