Denial and identity crisis in Atonemnt by Ian Mcewan, Never Let Me Go By Kazuo Ishiguro, and Midnight's Children By Salman Rushdie: A psychological approach
Ian Mcewan'dan Karafette Reddi ve Kimlik Krizi, Kazuo Ishıguro'dan Asla Bırakmayın ve Salman Rushdie'den Midnight's Children: Psikolojik bir yaklaşım
  1. Tez No: 816890
  2. Yazar: RUKHSAR NADHM KAREEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada romanın ana karakterlerini inkâr ve kimlik bunalımı sarmaktadır. Ian McEwan, Salman Rushdie ve Kazuo Ishiguro, Atonement, Midnight's Children ve Never Let Me Go'daki karakterleri aracılığıyla insan ruhunun katmanlarını keşfediyor. Bilinçaltının karakterler ve eylemleri üzerindeki etkisini tasvir ediyorlar. Kefaret'te Ian McEwan, gerçekleri ve kişinin kimliğini inkar etmenin yıkıcı etkilerini tasvir ediyor. İnkar mekanizmasının hayatındaki rolünü tasvir etmek için Briony Talis'in ruhunun derinliklerine iniyor. Briony'nin bilinçaltının bir görüntüsünü ve onun kararı üzerindeki yıkıcı etkilerinin, Robbie ve Cecelia'nın hayatlarının trajedileriyle sonuçlanan bir resmini sunuyor. Etrafındakiler için kimlikler yaratmak için Briony'nin birden fazla versiyonunu sunuyor. Kazuo Ishiguro, kimlik inşası mücadelesini ana karakterler aracılığıyla sunar ve acının çeşitli tezahürleri tasvir edilir. Roman, insan klonu karakterlerinin, varoluş amaçları ve orijinal kimlikleri hakkında bir ipucu elde etmek için kopyalandıkları orijinal modelleri bulma konusundaki çaresiz girişimlerini gösterir. Rushdie, Saleem Sina'nın siyasi çalkantı nedeniyle yaşadığı kimlik bunalımı mücadelesini sunar; gerçek kimliği ailesinin içinde bile kaybolmuştur. Tez, Erik Erikson'un psikososyal gelişim teorisi ve Freud'un inkar mekanizmasının Merceğinde kimlik krizini ve insan ruhunun katmanlarını keşfedecek. Özellikle bilinçaltının ve bir dizi savunma mekanizmasının ana karakterlerin hayatındaki rolünü inceliyor.
Özet (Çeviri)
In this study, denial and identity crises plague the novel's main characters. Ian McEwan, Salman Rushdie, and Kazuo Ishiguro explore the layers of the human psyche and identity crisis through their characters in Atonement, Midnight's Children, and Never Let Me Go. They portray the influence of the unconscious mind actions and behaviors of the characters. In Atonement, Ian McEwan portrays the destructive effects of denying the truths and one's identity. He delves deep into Briony Talis's psyche to depict the denial mechanism's role in her life. McEwan presents an image of Briony's unconscious mind and its destructive effects on her decisions, resulting in the tragedies of Robbie and Cecelia's lives. He presents multiple versions of Briony to create identities for those around her. Kazuo Ishiguro portrays the struggle of identity construction through Kathy H and her friends. Various manifestations of suffering are portrayed. Never Let Me Go shows the desperate attempts of the human clone's characters to find the original models that they are copied from to have a clue about the purpose of their existence and their original identities. On the other hand, Salman Rushdie presents the struggle of the identity crisis of his main character Saleem Sinai due to the political upheaval; his real identity is lost even inside his family. This study will explore identity crisis and the layers of the human psyche through the Lens of Erik Erikson's theory of psychosocial development and Freud's denial mechanism. In particular, it examines the unconscious mind's role and fragmented identities in the life of the main characters.