Türk çini motifleri ve mitolojik karakterlerin illustrasyonlarda yorumlanması ve artırılmış gerçeklik uygulamaları
Interpretation of Turkish tile motif and mythological characters in illustrations and applications in augmented reality
- Tez No: 816891
- Danışmanlar: PROF. DR. KADER SÜRMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte dijital alanda her geçen gün yeniliklerin ortaya çıkması, diğer disiplinlerde olduğu gibi sanat alanına da yansımakta; buna bağlı olarak çeşitli dijital sanat eserlerin oluşumuna zemin hazırlamıştır. Sanat eserinin üretim, sunum ve algılanma biçiminde yaşanılan bu önemli değişiklik, geleneksel tekniklerle yapılan resim, heykel, baskı vb. sanat alanları; günümüzde dijital resim, dijital heykel, vektörel çizim, dijital baskı, internet sanatı, sanal gerçeklik gibi alanlarla karşımıza çıkmaktadır. Her dönemin sahip olduğu teknolojik yeterlilik ve dönüşümü kültürel eserlerine gelecekte yer açılması adına zemin hazırlamaktadır. Günümüzde ise bu zemini evrensel bir yapı olan dijital ortam ve araçların hazırladığı söylenebilir. Bu bağlamda bir eseri dijital bir araçla oluşturmak, eserin sanatın evrensel alanında yer açılıp geleceğe taşınmasında ciddi bir etkisi olacağı ifade edilebilir. Buradan yola çıkılarak yapılan bu araştırmada Türk kültürüne ait iki farklı yapı üzerine; geleneksel el sanatlarımızdan Türk Çini Sanatı ve söylencelerimizden olan Türk mitolojisinin kadın karakterlerinin harmanında dijital bir uyarlama yapılmıştır. Tezin yapılanma sürecinde girişin ardından ilk aşamada 13. – 17. Yüzyılların Türk çini sanatı, motifler ve bu alan üzerine yapılan uyarlama çalışmaları; ikinci aşamasında Türk mitolojisi ve Türk mitolojisindeki kadın karakterler; üçüncü aşamasında çalışmanın uyarlamasında kullanılan dijital çizim tekniği olan illüstrasyon, illüstrasyon teknikleri ve örnekleri dijital illüstrasyon tekniği; dördüncü aşamada çalışmanın sunumunda kullanılan artırılmış gerçeklik; beşinci aşamasında ise uygulamalar; son aşamada ise uygulamalar, kullanıldığı teknik ve programlar, renkler, motifler, karakterler vb. seçilen öğeler analizleriyle yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the emergence of innovations in the digital field day by day is reflected in the field of art, as in other disciplines; accordingly, it paved the way for the formation of various digital artworks. This important change experienced in the way of production, presentation and perception of the work of art, painting, sculpture, printing etc. made with traditional techniques. arts spaces; Today, it appears in fields such as digital painting, digital sculpture, vector drawing, digital printing, internet art, and virtual reality. The technological competence and transformation of each period lays the groundwork for making a place for cultural works in the future. Today, it can be said that the digital environment and tools, which are a universal structure, prepare this ground. In this context, it can be stated that creating a work with a digital tool will have a serious effect on opening a place in the universal field of art and carrying it to the future. Based on this, in this research, on two different structures of Turkish culture; A digital adaptation has been made in the blend of Turkish Tile Art, one of our traditional handicrafts, and female characters of Turkish mythology, one of our myths. After the introduction in the structuring process of the thesis, at the first stage, Turkish tile art of the 13th-17th centuries, motifs and adaptation studies on this field; Turkish mythology and female characters in Turkish mythology in the second stage; in the third stage, the digital drawing technique used in the adaptation of the work; illustration, illustration techniques and digital illustration techniques; augmented reality used in the presentation of the study in the fourth stage; in the fifth stage, applications; In the last stage, applications, techniques and programs used, colors, motifs, characters, etc. selected items are included with their analysis.