Genç kan plazma uygulamasının yaşlı ratlarda bağırsak geçirgenliği üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of young blood plasma administration on intestinal permeability in aged rats
- Tez No: 816984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHA CEYLANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yaşlanma, bağırsak geçirgenliğinde bozulmalara yol açmakta ve bu durum çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu nedenle, yaşlanma sürecinin bu etkilerini hafifletebilecek veya tersine çevirebilecek potansiyel stratejileri keşfetmek, halk sağlığı için önemlidir. Bu çalışma, genç plazma transfüzyonunun yaşlı ratlarda bağırsak bariyeri fonksiyonları ve biyomoleküler yapı üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışmada, 5 haftalık erkek Sprague-Dawley ratlardan alınan genç plazma, 24 aylık erkek Sprague-Dawley ratlara 30 gün boyunca transfüze edildi. Transfüzyon sonrası, ratlardan alınan ince bağırsak dokuları incelendi. Öncelikle, bu dokulardaki okludin ve zona-okludin seviyeleri, bağırsak bariyerinin sıkı bağlantı proteinleri, Western Blot analizi kullanılarak değerlendirildi. Sonuçlar, okludin ve zona-okludin protein seviyelerinde anlamlı derecede artış olduğunu gösterdi. Daha sonra, ince bağırsak dokularının biyomoleküler yapıları, Fourier Transform Infrared (FTIR) Spektroskopisi kullanılarak incelendi. FTIR spektroskopisi, belirli molekül gruplarının özgül infrared emilim bandlarını belirlemek için kullanılır, böylece hedef dokudaki lipid, protein ve nükleik asit profillerini ortaya çıkarır. Spektroskopi analizleri, genç plazma transfüzyonu sonrası protein fosforilasyon ve karbonilasyon indekslerinde bir azalma ve amid proteinde bir artış gösterdi. Bu değişiklikler, genç plazma transfüzyonunun yaşlanma süreci tarafından neden olunan biyomoleküler yapı bozukluklarını yeniden şekillendirebileceğini düşündürmektedir. Son olarak, histopatolojik incelemeler, genç plazma verilen yaşlı ratların ince bağırsağında villus yapısında, goblet ve Paneth hücre yoğunluğunda bir iyileşme olduğunu gösterdi. Bu bulgular, genç plazmanın bağırsak bariyeri fonksiyonları ve yapısını iyileştirebileceğini, yaşlanma sürecinin etkilerini hafifletebileceğine işaret etmektedir. Genel olarak, çalışmamız genç plazma transfüzyonunun yaşlı bağırsak dokusunda olumlu etkiler yarattığını, böylece yaşa bağlı bağırsak bozukluklarını önlemek veya tersine çevirmek için bir strateji sunabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aging can lead to disruptions in intestinal permeability, potentially causing various health issues. Therefore, discovering potential strategies that can mitigate or reverse these effects of the aging process is crucial for public health. This study investigates the effects of young plasma transfusion on intestinal barrier functions and biomolecular structure in aged rats. In this study, young plasma obtained from 5-week-old male Sprague-Dawley rats was transfused into 24-month-old male Sprague-Dawley rats for 30 days. After the transfusion, ileum tissues obtained from the rats were examined. First, the levels of occludin and zona-occludin, tight junction proteins of the intestinal barrier, in these tissues were evaluated using the Western Blot analysis. The results showed that occludin and zona-ocludin protein levels were significantly increased. Subsequently, the biomolecular structures of the ileum tissues were examined using Fourier Transform Infrared (FTIR) Spectroscopy. FTIR spectroscopy is used to determine infrared absorption bands specific to certain functional groups of molecules, thus revealing lipid, protein, and nucleic acid profiles in the target tissue. Spectroscopy analyses showed a decrease in protein phosphorylation and carbonylation indices and an increase in amide protein after the young plasma transfusion. These changes suggest that the young plasma transfusion could reshape biomolecular structure disruptions caused by the aging process. Lastly, histopathological examination showed an improvement in the villus structure, goblet and Paneth cell density in the ileum of the aged rats given young plasma. These findings suggest that young plasma can improve intestinal barrier functions and structure, alleviating the effects of the aging process. Overall, our study suggests that young plasma transfusion creates positive effects in aged intestinal tissue, thus potentially providing a strategy for preventing or reversing age-related intestinal disorders.