İnşaat sektöründe risk analizine çok kriterli karar verme yaklaşımı: İstanbul'da bir uygulama
A multicriteria decision making approach to risk analysis in the construction sector: A case study in İstanbul
- Tez No: 817041
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TÜLİN AKTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışma kapsamında, İstanbul'da inşaat sektöründe aktif olarak faaliyet gösteren iki inşaat firmasının riskler karşısında göstermiş oldukları davranışlar, bu firmaların risklerden ne şekilde etkilendikleri ve inşaat sektöründe en çok karşılaşılan riskler belirlenmeye çalışılmıştır. Risklerin ve belirsizliklerin çok fazla olduğu inşaat sektöründe firmaların başarılı bir şekilde varlıklarını devam ettirebilmeleri için ve yapmış oldukları işleri en az risk ve zararla tamamlayabilmeleri için nelerin yapılması gerektiği araştırılmıştır. Ülkemizde yaygın olarak kullanılmayan risk yönetimi ele alınarak inşaat sektöründe risk yönetiminin önemi vurgulanmıştır. İnşaat faaliyetleri, süreçleri ve çevresi nedeniyle firmalar yüksek risk ile iç içe olduklarından dolayı risk yönetimine gerekli önemi vermeli ve proje öncesinde risk analizi yapmalıdır. Uygun risk yönetimi, risklerin tanımlanması, analiz edilerek doğru çözümün bulunması ve bu çözümlerin doğru bir şekilde uygulanması ile firmaların kayıpları en aza indirgenecektir. Bu çalışmayı yaparken Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) kullanılmıştır. Bu yöntem ile değerlendirme ölçütleri kullanılarak çok sayıda kriter arasından seçim yapılmış, değerlendirmelerin tutarlılığı tespit edilmiş ve kriterler arasında önem sıralaması oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the behaviours exhibited by two Istanbul based construction companies facing risks in the construction sector, how these companies are affected by risks, and the most commonly encountered risks in the construction sector have been examined. In order for companies to successfully sustain their existence and complete their projects with minimal risk and damage in the construction sector, research has been conducted on what needs to be done. Risk management, which is not widely used in our country, has been addressed, emphasizing the importance of risk management in the construction sector. Due to the nature of construction activities, processes, and environment, companies are closely associated with high risks; therefore, they should give the necessary importance to risk management and conduct risk analysis before implementing the projects. With proper risk management, the identification and analysis of risks, finding the right solutions, and implementing these solutions correctly, companies can minimize their losses. In this study, the Analytic Hierarchy Process (AHP) was used for risk assesment. With this method, prioritization was made among evaluation criteria, the consistency of evaluations was determined, and an importance ranking was established among the criteria.