The bid/no-bid framework utilizing Node2Vec for international contractors
Uluslararası yükleniciler için Node2Vec ile teklif/red çerçevesi oluşturulması
- Tez No: 863483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BEHZAT TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez kapsaminda inşaat sektöründe önem verilen ve günden güne gelişerek farklı metodların kullanıldığı teklif verme/red konusuna kapsamlı bir bakış sunulması hedeflenmiştir. Bu bağlamda iş geliştirme ve proje seçimi süreçlerine teknolojinin ve yapay zekanın entegre edilmesı hedeflenmiştir. Proje seçimi ve ağ gömme arasındaki karmaşık ilişkileri ortaya çıkaran bu araştırma, özellikle uluslararası müteahhitlerin karar verme süreçlerini anlamak ve bu süreçleri yapay zeka ile geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır. Tezin giriş bölümünde öncelikle inşaat sektörünün özelliklerine ve dinamiklerine değinilmiştir çünkü inşaat sektörünün dinamiklerinin iyi anlaşılması inşaat sektöründe karar alırken daha sağlıklı bir yol izlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca iş geliştirme faaliyetlerinin kurumsal firmaların devamlılık ve sürdürülebilirliği için önemine değinilmiştir. Sonrasında inşaat sektöründe iş geliştirme faaliyetlerinin önemine ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların sürdürülebilirliğine etkisi büyük olan ve stratejik kararlar arasında yer alan teklif/red kararlarının önemini belirtilmiş ve bu bağlamda incelenmiştir. Bu bölümde, sektörün karmaşıklıklarını anlamamıza ve proje seçiminde karşılaşılan zorluklara ışık tutmamıza yardımcı olacak bir genel bakış açısı sunulması hedeflenmiş bu sebeple uluslararası müteahhitlerin kritik karar anlarını şekillendiren teklif/red kararları üzerinde odaklanılmıştır. Proje seçim süreçlerinde karar verme yöntemleri incelenirken teklif verme/vermeme süreçlerinde çok kriterli karar verme yöntemlerinin sıklıkla kullanıldığı görülmüş ve çok kriterli karar verme yöntemlerinin proje seçimi süreçlerindeki kullanımı incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca inşaat sektöründe teknolojinin önemi ve kullanımı gibi konular incelenmiş bu bağlamda kapsamlı bir literatür taraması yapılamaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda günden güne teknoloji kullanımına verilen önemin akademik araştırmalarda, inşaat sektörü profesyonelleri ve yöneticileri tarafından yapılan sektör uygulamalarında daha da arttığı görülmüştür. Inşaat sektöründe geçmiş dönemlerde teknoloji kullanımının kısıtlı olması sebebiyle verilerin düzenli olarak toplanmasına, dijital ortamlarda saklanmasına, işlenmesine ve proje yönetim süreçlerinde kullanılmasına gereken önem verilmemiştir. İnşaat sektörü birden fazla disiplinin bir arada çalışmasını gerektirmesi ve üstlenilen her projenin karakteristiğinin farklı olması sebebiyle projelerin ihale edilmesinden projenin tamamlanmasına kadar birçok veri oluşmaktadır. Proje seçim ve proje yönetim süreçlerinde bu verilerin toplanması, işlenmesi ve kullanılması inşaat şirketlerinin yönetim ve karar alma süreçlerinde daha etkili sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır. Sektör profesyonellerinin teknoloji ve very bilimine verdiği önemdeki artış ve şirketlerin bu alanda yatırımları teknolojinin, veri analitiğinin ve makine öğreniminin inşaat sektöründeki rolünün giderek arttığını ve daha da artacağını göstermektedir. Yapay zeka uygulamalarından olan ağ gömme tekniklerinin, karar destek sistemlerinde kullanılarak daha efektif ve etkili karar süreçlerinin hayata geçirilebileceği görülmüştür. Ağ gömme tekniklerinden olan Node2Vec hakkında detaylı araştırma yapılmış ve çeşitli alanlarda nasıl kullanılabileceğini gösteren uygulamalara rast gelinmiştir. Ayrıca inşaat sektöründe öneri sistemleri oluşturulmasında kullanıldığı da görülmüştür. Bu sebeple proje seçiminde kullanılabileceği de öngörülmüştür. Araştırma metodolojisi kapsamında ise araştırma yaklaşımı ayrıntılı ve şeffaf bir şekilde ele alınmıştır. İş geliştirme ve teklif verme aşamasında projeler, temel proje bilgileri aracılığıyla değerlendirilebilir. Bu bilgiler proje hakkında temel ve detaylı olmak üzere fikir edinilmesine olanak sağlamakta ve karar vericilerin değerlendirme süreçlerinde kullandıkları verilerın temelini oluşturmaktadır. Temel verilerin toplanması ve işlemenmesi anlamlı içgörüler elde etmek için oldukça önemlidir. Temiz ve yapılandırılmış veri kümesine elde edilecek sonuçların da buna paralel olarak anlamlı olmasını sağlayacaktır. Burada kullanılabilecek bilgileri proje ismi, projenin tahmini bütçesi, projenin hangi aşamada olduğu (ön dizayn, dizayn, ihale vb), proje tipi (altyapı, ulaşım, endüstriyel, ticari vb), tahmini proje süresi, ülke, şehir ve bunlara bağlı olarak risk değerleri olarak sınıflandırabiliriz. Önemli olan noktalardan biri de projelerin değerlendirmeye tabi tutulmadan önce verilen düzenli ve kullanılabilir olmasıdır. Verilerin bir kısmı sayısal değerlendirme ve analize tabi tutulabilecek şekilde düzenlenmiştir. Gereksiz ve tekrarlı veriler temizlenmiştir. Metodolojinin bir diğer önemli noktası ise Ad Varlık Tanıma (NER) yöntemi ile önemli ve hassas proje verilerinin anonimleştirmesi sürecidir. Bu süreç, proje ismiö ülke ve şehir gibi hassas bilgilerin korunmasını sağlarken veri setinin bütünlüğünü de korumaktadır. Bu aşama aynı zamanda Node2Vec yönteminin proje seçim aşamadında eldeki veri seti ile nasıl işleneceği anlatılmaktadır. Ağ girdi hazırlanması, temel noklardan ve aşamalardan birisidir. Ağ yapısı hazırlanırken düğüm ve kenarlar bir araya gelen temel yapılardandır. Düğümler projeleri, kenarlar ise projeleri birbirine bağlayan proje özelliklerini ifade etmektedir. Ayrıca Node2vec algoritması, yanlı rastgele yürüyüş (biased random walk) olarak bilinen bir örnekleme stratejisini kullanarak inşaat projeleri ağından eğitim örneklerini oluşturur. Buna ek olarak doğal dil işleme tekniklerinden ve yapay zeka uygulamalarından biri olan Word2Vec ise geniş bir metinsel veri topluluğundan optimizasyon kolaylığı sağlamaktadır. Word2vec'in kelimeleri veya cümleleri öğrenerek metınleri sayısal formata dönüştürebiliyor olması bu yöntemde kullanılabilmesinde büyük avantaj sağlamaktadır. Uygulama aşamasında ise Node2Vec'in uluslararası müteahhitlerin teklif/red kararlarını şekillendiren bir çerçeve olarak kullanılması ve bu doğrultuda modelin nasıl uygulanacağı parametrelerin nasıl şekilleneceği detaylandırılmıştır. Ağ yapıları oluşturulurken projeler kendi içerisinde altyapı-sanayi projeleri, enerji-kamu hizmet projeleri ve ticari-sosyal aktivite tesisleri-konut projeleri olmak üzere üç farklı proje kategorisine ayrılacak şekilde sınıflandırılmıştır. Her bir proje kategorisi ve bu kategorilerle ilişkilendirilen karmaşıklıkları ve problemleri çözme potansiyeli olan Node2Vec'in her bir bağlamdaki uygulaması ayrıntılı bir şekilde incelenerek, uluslararası müteahhitlerin karmaşık teklif/red karar alma süreçlerinde Node2Vec'in kilit bilgiler sağlama yeteneğini görülmüştür. Node2Vec'in bu özelliği ve farklı proje tiplerine uygulanabilirliği inşaat sektöründeki karar destek sistemlerini dönüştürme potansiyelini göstermektedir. Node2Vec eldeki proje datalarına uygulandığında elde edilen sistem, altyapı-sanayi projeleri, enerji-kamu hizmet projeleri ve ticari-sosyal aktivite tesisleri-konut projeleri olmak üzere üç farklı proje kategorisi için ayrı ayrı olarak proje tavsiyesinde bulunmuştur. Son olarak ise araştırma bulgularını sentezlenerek, Node2Vec'in çeşitli proje türlerindeki uygulamasının sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmanın altyapı-sanayi projeleri, enerji-kamu hizmet projeleri ve ticari-sosyal aktivite tesisleri-konut projeleri türleri için proje seçim süreçleri sonunda vermis olduğu içgörüleri, uluslararası müteahhitler için değerli ve işlenebilir bilgiler sağlama yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmelere tabi tutulduğunda ilgili proje türleri için sağlıklı sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Çıkarılan sonuçlar yorumlanarak gelecekteki çalışmalar için sağlam önerilerde bulunulmuş, çalışmanın teklif/red karar alma sürecinde optimize edilmiş proje seçimi stratejileri için uygun olduğu değerlendirilmiştir. Çalışma, proje seçim süreçlerine katkıda bulunmanın yanında mevcut akademik bilgi yelpazesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, uluslararası inşaat projelerinin dinamik dünyasında ağ gömme tekniklerinin potansiyelini göstermiş ve sektör profesyonelleri ve yöneticileri için kullanışlı bir karar verme aracı olarak tavsiye edilmektedir. Sonuç olarak, bu tez, Node2Vec'in gücünden yararlanarak uluslararası müteahhitler için teklif/red karar alma süreçlerini daha iyi anlamamıza ve geliştirmemize yönelik kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır. Detaylı bir literatür taramasından başlayarak titiz bir araştırma metodolojisi ve çeşitli proje bağlamlarındaki Node2Vec uygulamalarına uzanan bu çalışma, inşaat sektöründeki karar destek sistemlerinin anlaşılması için fayda sağlayabilecektir. Bu çalışmanın bulguları, sadece uluslararası müteahhitler için değil, inşaat sektörünün geneline yönelik, uluslararası inşaat projelerinin dinamik dünyasında ağ gömme tekniklerinin potansiyelini keşfetme yolunda önemli bir adımı temsil etmeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, a comprehensive overview of the crucial and evolving process of bidding and decision-making in the construction sector is aimed. In this context, the integration of technology and artificial intelligence into business development and project selection processes is targeted. This research unravels the intricate relationships between project selection and network embedding, specifically designed to understand the decision-making processes of international contractors and enhance them through artificial intelligence. The introduction of the thesis first touches upon the characteristics and dynamics of the construction sector, emphasizing the importance of understanding these dynamics for making informed decisions in the industry. Furthermore, the significance of business development activities for the continuity and sustainability of corporate firms is highlighted. Subsequently, the importance of bid/no-bid decisions, which greatly impact the sustainability of companies operating in the construction sector and are among the strategic decisions, is outlined and examined in this context. This section aims to provide a holistic perspective to assist in understanding the complexities of the sector and shed light on the challenges encountered in project selection. While examining decision-making methods in project selection processes, it is observed that multi-criteria decision-making methods are frequently used in the bidding processes, and their application in project selection processes is scrutinized. Additionally, the section conducts a comprehensive literature review on the importance and use of technology in the construction sector. The increasing importance of technology in academic research and industry practices is noted, indicating a growing recognition of its value. In the past, limited technology use in the construction sector led to insufficient attention to the regular collection, storage, processing, and utilization of data in digital environments during project management processes. The multifaceted nature of the construction sector, requiring collaboration across multiple disciplines and the unique characteristics of each project, results in the generation of substantial data from project initiation to completion. Effective collection, processing, and utilization of these data in project selection and project management processes will enhance decision-making processes for construction companies. The increasing emphasis on technology and data science by industry professionals, coupled with investments by companies in this field, indicates the growing and continuing role of technology, data analytics, and machine learning in the construction sector. Network embedding techniques, a subset of artificial intelligence applications, are identified as effective tools in decision support systems. Node2Vec, among these techniques, is explored in detail due to its potential applications in the construction sector, ranging from creating recommendation systems to aiding in project selection. The research methodology section outlines the approach taken in a detailed and transparent manner. It covers the intricacies of data collection, preprocessing methodologies, and the crucial anonymization process facilitated by Named Entity Recognition (NER). The implementation processes of Node2Vec are explained step by step, emphasizing the rigor applied in the study. Moving to the application of Node2Vec in project selection, the thesis carefully identifies and examines key parameters underpinning the research. The network construction process takes center stage, offering a granular exploration with a specific focus on three distinct project categories: infrastructure-industrial projects, energy utilities projects, and commercial-leisure-residential projects. Through detailed analyses, the research illuminates the applicability and impact of Node2Vec in each of these project types, demonstrating its efficacy in furnishing valuable insights crucial for international contractors navigating the intricate bid/no-bid decision-making process. In the conclusive section, the research findings are presented with depth and nuance. The study not only offers insights into the application of Node2Vec but also delineates its effectiveness in different project typologies. The conclusions drawn are complemented by robust recommendations for future studies, directing attention towards areas ripe for refinement, extension, and more profound exploration within the bid/no-bid decision-making framework. In essence, this thesis represents a seminal contribution to the evolving landscape of construction project management. By introducing and applying Node2Vec to the bid/no-bid decision-making process for international contractors, the research not only underscores the pivotal role of technological advancements but also pioneers a pathway for future investigations aimed at optimizing project selection strategies. The findings of this study have far-reaching implications, not only for international contractors but for the broader construction industry, marking a significant step towards harnessing the potential of network embedding techniques in the dynamic realm of international construction projects.