Manisa ilinde görev yapan öğretmenlerin zaman yönetimi tutum ve becerilerinin incelenmesi
Investigation of time management attitudes and skills of teachers working in Manisa
- Tez No: 817128
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı Manisa ilinde, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde ortaokul kademesinde aktif olarak görev yapan öğretmenlerin zaman yönetimine ait tutumlarının ve becerilerinin incelenmesi, var ise aralarındaki anlamlı farklılıkların saptanmasıdır. Araştırmanın grubu Manisa ilinde görev yapan ortaokul öğretmenlerinden aktif olarak çalışan 146 öğretmenden oluşmaktadır. Veriler kolayda örnekleme yöntemi ile Türkmen'(2005) tarafından geliştirilen“Zaman Yönetimi Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcıların ölçekte yer alan ifadelere yönelik tutumları, her bir soru için frekans dağılımı ve yüzde dağılımı ile incelenmiştir. Öğretmenlerin sosyo-demografik değişkenlerle zaman yönetimi boyutlarına göre farklılıkların olup olmadığını ortaya koymak amacı ile önce normallik varsayımı analizleri uygulanmış ve çıkan sonuca göre sosyo- demografik değişkenlerle farklılığın olup olmadığı istatistiki testlerden bağımsız T-testi ve ANOVA testleri ile test edilerek sonuçlar yorumlanmıştır. Öğretmenlerin diğer öğretmenler arkadaşları ve öğrencilerin sorunlarını dinlemek için zaman ayırdıkları, randevu ve görüşme saatlerine uydukları, idarecilerinin öneri ve isteklerini dikkate aldıkları sonucu tespit edilmiştir. Ortaokul öğretmenlerinin zaman yönetimi genel ölçeği ve alt boyutları ile cinsiyetleri, yaşları, medeni durumları, haftalık çalışma saatleri ve farklı verimli çalışma gününe göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Sadece kıdem yıllarına göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre 1-5 yıl arası çalışma yılı olan öğretmenlerin“Planlama Zaman Yönetimi”algıları 6-10 yıl arası ve 11-15 yıl arası olan öğretmenlerden daha yüksek olduğu ve yine 21 yıl ve üzeri çalışma yılı olan öğretmenlerin“Planlama Zaman Yönetimi”algıları 6-10 yıl arası ve 11-15 yıl arası olan öğretmenlerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes and skills of teachers working actively at secondary school level in the Ministry of National Education in Manisa, and to determine the significant differences between them, if any. The group of the research consists of 146 active secondary school teachers working in the province of Manisa. The data were collected using the“Time Management Scale”developed by Türkmen'(2005) with convenience sampling method. The attitudes of the participants towards the statements in the scale were examined with frequency distribution and percentage distribution for each question. In order to reveal whether there are differences according to the socio-demographic variables and time management dimensions of the teachers, first of all, normality assumption analyzes were applied and according to the result, whether there was a difference with the socio-demographic variables was tested with the T-test and ANOVA tests, independent of statistical tests, and the results were interpreted. It has been determined that the teachers take time to listen to the problems of other teachers, friends and students, comply with the appointment and meeting times, and take into account the suggestions and requests of their administrators. No significant difference was found according to the secondary school teachers' time management general scale and sub-dimensions, gender, age, marital status, weekly working hours and different productive working days. A significant difference was determined only according to the years of seniority. According to this, teachers with 1-5 years of working years have higher perceptions of“Planning Time Management”than teachers with 6-10 years of work and 11-15 years, and teachers with 21 or more working years have a perception of“Planning Time Management”. It has been determined that it is higher than the teachers who are between 10 years and 11-15 years.