Bıldırcın (Coturnix coturnix Japonica) rasyonlarında sepiyolit kullanımının besi performansı, karkas parametreleri ve bazı kan antioksidan parametreleri üzerine etkisi
Effect of sepiolite use in quail (Coturnix coturnix Japonica) diets on fattening performance, carcass parameters and some blood antioxidant parameters
- Tez No: 817131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DURNA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) rasyonlarında sepiyolit kullanımının performans (canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem dönüşüm oranı), karkas parametreleri ve bazı kan antioksidan parametreleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmada kullanılan bir günlük yaşta toplam 240 adet Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica); biri kontrol grubu olmak üzere oluşturulan toplamda dört deneme grubunun her birine 60 adet civciv düşecek şekilde eşit olarak dağıtılmıştır. Kontrol grubunun beslenmesi temel rasyonla olurken, deneme grubu rasyonlarına sırasıyla %0,5, %1 ve %2 sepiyolit eklenmiştir. Araştırma sonunda bıldırcın rasyonlarına sepiyolit ilavesi canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yem tüketim değeri istatistiksel olarak olumlu etki ederken, yem dönüşüm oranı üzerinde etkisi olmamıştır. Araştırma bitiminde; karkas parametreleri ve bazı iç organ ağırlıkları bıldırcın rasyonlarına seviyelerinde yapılan sepiyolit ilavesinden istatistiksel olarak etkilenmemiştir. Araştırmanın bitiminde alınan kan örneklerinde antioksidan parametreler incelendiğinde; % 0,5; %1 ve %2 seviyelerinde bıldırcın rasyonlarına yapılan sepiyolit takviyesi SOD, CAT ve GPx değerlerini istatistiksel olarak olumlu etkilemiştir. Sonuç olarak, bıldırcın rasyonlarında sepiyolit ilavesinin performans ve kan antioksidan parametreleri üzerine olumlu etkileri olmuştur. Bu nedenle kanatlı rasyonlarında oksidatif strese karşı koruyucu olarak güvenle kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of sepiolite use on performance (live weight, live weight gain, feed consumption, feed conversion ratio), carcass parameters and some blood antioxidant parameters in quail (Coturnix coturnix japonica) rations. A total of 240 Japanese quails (Coturnix coturnix japonica) at the age of one day old used in the study; It was distributed equally to each of the four experimental groups, one of which was the control group, with 60 chicks. While the control group was fed with the basic ration, sepiolite was added to the experimental group rations, respectively. At the end of the research; Addition of sepiolite to quail rations had a statistically positive effect on live weight, live weight gain and feed consumption value, but had no effect on feed conversion ratio. At the end of the experiment; carcass parameters and some internal organ weights were not statistically affected by the addition of sepiolite in quail rations. When the antioxidant parameters in the blood samples taken at the end of the experiment were examined; sepiolite addition to quail diets at 0.5%, 1% and 2% levels had a statistically positive effect on SOD, CAT and GPx values. As a result, the addition of sepiolite to quail diets had positive effects on performance and blood antioxidant parameters. For this reason, it has been observed that it can be used safely as a protective against oxidative stress in poultry rations.