Bıldırcın karma yemlerine sepiyolit ilavesinin performans üzerine etkisi
Effects of dietary sepiolite supplementation on quail performance
  1. Tez No: 863927
  2. Yazar: MAHBUBE BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırma bıldırcın rasyonlarında sepiyolit kullanımının performans üzerine etkisini ortaya koymak için yapılmıştır. Denemede toplam 90 adet 7 günlük Japon bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) civcivi kullanılmıştır. Deneme her biri 30 adet civcivden oluşan 1 kontrol ve 2 deneme olmak üzere 3 grup halinde yürütülmüştür. Civcivler her grupta 30 adet civciv olacak şekilde 5 alt gruba ayrılmıştır. Sepiyolit bıldırcın karma yemlerine %0.5 ve 1.0 düzeylerinde katılmıştır. Yapılan 28 günlük çalışmada sepiyolitin %0.5 ve 1.0 düzeylerinde besi dönemindeki bıldırcın karma yemlerine ilave edilmesi canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem dönüşüm oranı ve karkas randımanında istatistik açıdan önemli bir farklılık yaratmamıştır. Ayrıca gruplar arasında karaciğer, kalp ve taşlık ağırlığının relatif yüzdeleri bakımından da bir farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak bıldırcın karma yemlerinde %0.5 ve 1.0 düzeylerinde sepiyolit kullanılması performans açısından bir faklılık oluşturmamıştır. Bıldırcın rasyonlarında daha yüksek düzeylerde sepiyolit ilavesiyle çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was carriedout to determine the effects of using sepiolite in quail rations on performance characteristics. A total of 90 7-day-old Japanese quails (Coturnix coturnix japonica) were used in the experiment. The experiment was carried out in 3 groups, 1 control and 2 trial, each consisting of 30 chicks. Each group was divided into 5 subgroups with 30 chicks. Sepiolite was added to the diets at the amount of 0, 0.5 and 1.0%. In this 28-day study, the addition of 0.5% and 1.0% sepiolite to the diets in the fattening period as topdressed did not create a statistically significant differences in body weight, live weight gain, feed consumption, feed conversion ratio and carcass yield. Relative weight percentages of liver, heart and gizzard were not significantly different among groups. As a result, the use of sepiolite in quail diets at the levels of 0.5 and 1.0 did not make a differences in terms of performance. Higher levels of sepiolite in the quail diets can be investigated.