Türkiye'de briyofitler (ciğerotları, boynuzotları ve karayosunları) ile ilgili lisansüstü tezlerin farklı değişkenler bakımından değerlendirilmesi
Evaluation in terms of different variables of Turkish postgraduate thesis on bryophytes (liverworts, hornworts and mosses)
- Tez No: 817147
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KEÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Biyoloji, Bibliography, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı Türkiye'de briyofitler (karayosunları, ciğerotları ve boynuzotları) üzerine yapılmış olan lisansüstü tezlerin farklı değişkenler açısından incelenmesi ve analiz edilmesidir. Çalışmanın veri kaynağını Yükseköğretim Kurulu ulusal tez merkezine yüklenmiş olan yüksek lisans ve doktora tezleri oluşturmaktadır. Tezlerin incelenmesi sonucunda briyofitlerle ilgili en çok lisansüstü tezin 23 adet ile Ankara Üniversitesi'nde yapıldığı, lisansüstü çalışmalardan %77.5'inin yüksek lisans, %22.5'inin ise doktora tezi olduğu tespit edilmiştir. Lisansüstü eğitim yapanların cinsiyetlerine göre dağılımına bakıldığında %53'ünün kadın, %47'sinin de erkek olduğu belirlenmiştir. Briyofitler üzerine araştırmaların yapıldığı üniversitelerin en çok Ankara'da olduğu, tezlerin ortalama 128 sayfadan oluştuğu, %80'inin açık erişiminin olduğu, en çok kullanılan anahtar kelimelerin ise karayosunu, flora, Türkiye, Bryophyta, ciğerotu, briyofit, karayosunları ağır metal ve biyomonitör olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is to analyze the postgraduate theses on bryophytes (mosses, liverworts and hornworts) in Turkey in terms of different variables. The data source of the study is the master's and doctoral theses uploaded to the national thesis center of the Council of Higher Education. As a result of the examination of the theses, it was determined that the most graduate theses related to bryophytes were made at Ankara University with 23 units, 77.5% of the graduate studies were master's theses and 22.5% were doctoral theses. When the distribution of those who completed postgraduate education was examined according to their gender, it was determined that 53% of them were women and 47% were men. It has been found that the universities where research on bryophytes is conducted are mostly in Ankara, theses consist of an average of 128 pages, 80% of them have open access, and the most commonly used keywords are karayosunu, flora, Turkey, Bryophyta, liverwort, bryophyte, karayosunu heavy metal and biomonitor.