Dağıtık sistem yazılımlarının güncellenmesine yönelik yeni bir yaklaşım
A new approach to updating distributed system software
- Tez No: 817151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Güncelleme uygulamaları, gelişen teknoloji ve yenilenen ürünleri destekleyebilme açısından her geçen gün giderek ihtiyacı artan uygulamalardır. Elektrikli arabalar ve elektrikli şarj istasyonlarıyla beraber günümüzde çok daha önemli bir hale gelen istasyon ve dijital pompa güncellemesi ise bu çalışmanın ana odağını oluşturmaktadır. Dijital pompalar, istasyonların artan ve değişen isterlerine göre güncel kalması ve güncellenebilir olması gereken cihazlardır. Bir istasyon da birden farklı sistemin entegre hareket etmesi gereken bir yapıya sahiptir. İlgili yapıda yıkama makinası, benzin pompası, gaz pompası ve günümüzde gelişen elektrik pompası birleşenleri olmakla birlikte istasyona göre farklılık gösterebilmektedir ve otomatlar da dahil olmak üzere çok farklı alanlara dallanabilmektedir. Bununla beraber ulusal ve uluslararası benzin istasyonları tüm bu cihazları güncellenebilir tutmak ve gerektiğinde yenilenen yapılara göre güncelleyebilmek hatta gerekli görüldüğü takdirde kullanım amacını değiştirmek isteyebilmektedirler. Bu istenen güncellemeler bazen acil ve kritik olduğu gibi bazen de belli bir rutin içerisinde olabilmektedir. Bu çalışmada belirtilen ihtiyacı giderebilmek için hem platform hem de bağımsız bir güncelleme uygulaması örneği tavsiye edilmektedir. Yapılan kullanıcı ve yazılım geliştirici memnuniyeti gözlemleri sonucunda önceki çalışmalara göre bu çalışmamızda önerilen uygulamanın uygulama bağımlılığının daha düşük ve daha kolay yönetilebilir olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Update applications are applications that are increasingly needed in terms of supporting developing technology and renewed products. The station and digital pump update, which has become much more important today with electric cars and electric charging stations, is the main focus of this study. Digital pumps are devices that need to be up-to-date and updatable according to the increasing and changing demands of the stations. In addition to this, a station has a structure that requires more than one system to act integrated. Although these are the main headings of the washing machine, petrol pump, gas pump and the electric pump that is developing today, they can differ according to the station and can branch into many different areas, including vending machines. However, national and international gas stations may want to keep all these devices up-to-date and, if necessary, update them according to the renewed structures, and even change the purpose of use if necessary. These desired updates are sometimes urgent and critical, and sometimes they can be in a certain routine. In this study, a platform- and application-independent update application example is recommended to meet this need. As a result of user and software developer satisfaction observations, it has been observed that application addiction is higher and more easily manageable than previous studies compared to similar applications.