Yenidoğan yoğun bakım ünitesinden taburcu olan bebeklerin annelerinin taburculuk sonrasında diyaper dermatit deneyimleri
Mothers' experiences of babies' diaper dermatitis after discharge from nicu
  1. Tez No: 817172
  2. Yazar: İNCİ GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHİSE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
YENİDOĞAN YOĞUNBAKIM ÜNİTESİNDEN TABURCU OLAN BEBEKLERİN ANNELERİNİN TABURCULUK SONRASINDA DİYAPER DERMATİT DENEYİMLERİ Amaç: Bu çalışma, bir üniversite hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinden taburcu olan bebeklerin annelerinin taburculuk sonrası süreçte, diyaper dermatit (DD) deneyimlerinin ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma retrospektif, karşılaştırmalı ve ilişki arayıcı bir çalışmadır. Araştırma dahil edilme kriterlerini karşılayan 180 anne ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen“Yenidoğanların sosyodemografik ve klinik özellikleri veri formu”ile“Annelerin sosyodemografik özellikleri ve diyaper bakım uygulamaları formu”kullanılmıştır. Tanımlayıcı verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ± standart sapma ve diyaper dermatit olma durumu bakımından yapılan karşılaştırmalar için ki-kare analizi uygulanmıştır. Bulgular: Bu çalışmada, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatıp taburcu olan bebeklerin taburculuk sonrasında diyaper dermatit insidansı %78.3 olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan annelerin %30.6'sı bebeklerinde nadiren ve %20'si sık sık diyaper dermatit geliştiğini ifade etmişlerdir. Annelerin doğum öncesinde DD konusunda %62.8'inin bilgi sahibi olduğu, %88.3'ünün bu konuda taburculuk eğitimi aldığı belirlenmiştir. Alt bakımında saf su içeren mendil kullanılan bebeklerde istatistiksel anlamlı düzeyde diyaper dermatit gelişmediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
MOTHERS' EXPERIENCES OF BABIES' DIAPER DERMATITIS AFTER DISCHARGE FROM NICU Objective: This study was carried out to determine the mothers' experiences of their infants' diaper dermatitis (DD) and related factors after discharge from the neonatal care unit of a university hospital. Method: The research is a retrospective, comparative and correlational study. The study was conducted with 180 mothers who met the inclusion criteria. Data were collected using the“Sociodemographic and Clinical Characteristics of Newborns”and“Sociodemographic Characteristics and Diaper Care Practices of Mothers”forms developed by researchers in accordance with the literature. Descriptive data were analyzed using numbers, percentages and means ± standard deviation for comparisons related to the occurrence of diaper dermatitis. Results: In this study, the incidence of diaper rash after discharge was found to be 78.3% in infants hospitalized in the neonatal intensive care unit and discharged. 30.6% of the mothers participating in the study stated that diaper rash developed in their babies rarely and 20% frequently. It was determined that 62.8% of the mothers had knowledge about DD before birth, and 88.3% of them received discharge training on this subject. It was found that diaper dermatitis did not develop at a statistically significant level in infants who used wipes containing distilled water in their lower care.