İşletmelerde halkla ilişkiler ve kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleriyle kurumsal imaj arasındaki ilişki: Özel bir bankanın müşterileri arasında gerçekleştirilen bir alan araştırması
Public affairs in the business and the relationship between corporate social responsibility activities and corporate image: It is a field research among aprivate's bank and its clients
  1. Tez No: 817171
  2. Yazar: BURCU AYDEMİR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde kurumlar ve özel şirketler arası rekabetin şiddetlendiği, üretim ve hizmetlerin farklılaşarak sürekli gelişip değişen tüketici tercihlerine endekslendiği bir dönemden geçilmektedir. Üretim, hizmet ve yönetimdeki bu dönüşümlerle, bu dönemin gereklerine ayak uydurmaya çalışan kurumlar kendilerini geleceğe hazırlamış olacaktır. Kurumların bu dönemde politikalarını toplumsal ve ekonomik çerçeve içinde yeniden belirlemeleri oldukça faydalı olacaktır. Şiddetli rekabet ortamında hedef kitle odaklı çalışılmalı ve onların istek ve ihtiyaçları ön plana çıkarılmalıdır. Müşteri ile iyi bir diyaloğun kurulması ve güven ortamının oluştuğu saygın bir imajın yaratılabilmesi için, kurumların halkla ilişkiler birimleri oluşturup çalışmalarını uygun şekilde yürütmeleri oldukça önem kazanmıştır. Kurumlar, çevreleriyle sürekli etkileşim halinde olan açık sistemlerdir. Sistemler iç dengeleri yanı sıra çevresi ile de uyumlu olmalıdırlar. Çevredeki değişen koşullara uyum sağlayamayan sistemlerin zamanla etkinlikleri yok olmaktadır. Kurum kimliği, kurum-içi ortamı, yönetim felsefesi, tasarımı, kurum kültürü, çalışan ilişkileri ve çalışan insan profili sıklıkla kontrol edilebilmelidir. Kurumsal imaj, söz konusu kurumla ilgili bilgi, inanç, deneyim ve bunların etkileşimleri sonucu oluşmuş, kurumun dış görüntüsünün özünü temsil eden kanaatler, tutumlar ve izlenimler şeklinde tanımlanabilir. Bir kurumun imajı, yalnızca kurumun bugününe değil geçmiş performansına, insan ve hedef kitle odaklı iç ve dış davranışlarına, sosyal sorumluluk bilincine, yönetime ve gerekli imaj stratejilerine göre de değişim göstermektedir. Kurumlar için imaj oldukça önemlidir. İmajı belirleyen çeşitli kriterler; iç ve dış paydaş mutluluğu, çalışana sunulan sosyal haklar ve imkanlar, hizmet ve ürün kalitesi, sosyal sorumluluk bilinci, rekabette etik davranma, finansal sağlamlık, kurum şeffaflığı, kaynakların etkin kullanımı, müşteri memnuniyeti ve demokratik yönetim tarzı vb. şeklinde sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
Today, we are going through a period in which the competition between institutions and private companies is intensified, production and services are differentiated and indexed to constantly developing and changing consumer preferences. With these transformations in production, service and management, institutions that try to keep up with the requirements of this period are deemed to have prepared themselves for the future. It will be very beneficial for institutions to re-determine their policies within the social and economic framework in this period. In a fiercely competitive environment, target audience should be focused and their wishes and needs should be brought to the fore. In order to establish a good dialogue with the customer and to create a respectable image in which an atmosphere of trust is established, it is very important for institutions to establish public relations units and carry out their work appropriately. Organizations are open systems in constant interaction with their environment. Systems should be in harmony with their environment as well as their internal balance. Systems that cannot adapt to the changing conditions in the environment lose their effectiveness over time. Corporate identity, internal environment, management philosophy, design, corporate culture, employee relations and employee profile should be checked frequently. Corporate image can be defined as the opinions, attitudes and impressions that represent the essence of the external image of the institution, which are formed as a result of knowledge, belief, experience and their interactions about the institution in question. The image of an institution changes not only according to the present of the institution, but also according to its past performance, human and target audience-oriented internal and external behaviors, social responsibility awareness, management and necessary image strategies. Image is very important for corporations. Various criteria that determine the image; internal and external stakeholder happiness, social rights and opportunities offered to employees, service and product quality, social responsibility awareness, ethical behavior in competition, financial soundness, corporate transparency, effective use of resources, customer satisfaction and democratic management style, etc. can be sorted.