Makine öğrenmesi algoritmaları ile yazılım hata kestirimi
Software defect prediction with machine learning algorithms
  1. Tez No: 817317
  2. Yazar: ÖZGE ŞEN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM BOZKURT KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bilgisayarları ve makineleri çalıştırmak, belirli fonksiyonların işletilebilmesi için kullanılan komutlar bütünü yazılım olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde birçok alanda yapılan faaliyetler ve kullanılan uygulamalar, içerisinde farklı algoritmalarla tasarlanmış yazılımlar barındırır. Bu yazılımların kusursuz ve ihtiyaçları doğru şekilde sağlaması büyük önem teşkil etmektedir. Yazılımların kalitesi ve hata içermemesi hem yazılımı geliştiren kişilerin hem de yazılımı kullanan son kullanıcıların önem verdiği konulardır. Yazılım hata tahmini, doğası gereği dengesiz sınıf problemi içerir. Bu çalışmanın amacı, yazılım hata tahmininde dengesiz sınıf problemi çözülerek kullanılan veri setlerinde en uygun sınıflandırma algoritmasının belirlenmesi ve modellerinin oluşturulmasıdır. Bu doğrultuda, dengesiz sınıf probleminin çözümünde farklı alt örnekleme ve üst örnekleme yöntemleri, literatürde araştırmacıların kullanımına açık NASA'nın PROMISE veri deposundan alınan 13 farklı veri kümesinin üzerinde uygulanmıştır. Bu veri kümeleri CM1, JM1, KC1, KC2, KC3, MC1, MC2, MW1, PC1, PC2, PC3, PC4 ve PC5 veri setleri olup açık kaynaklı veri setleridir. Yazılım hata tahmini aşamasında ise önerilen model ile dengesiz sınıf problemine çözüm bulunmuş, farklı sınıflandırma algoritmalarının performans değerleri karşılaştırılarak her bir veri kümesi için en uygun sınıflandırma modeli belirlenmiştir. Deney sonuçlarında on farklı örnekleme yöntemi ile veri kümelerindeki dengesiz sınıf problemi giderilmiş; on üç farklı sınıflandırma algoritması ile sınıflandırma işlemi yapılmıştır. Veri setlerine bağlı olarak en iyi performans sonuçlarının hangi örnekleme tipinde ve sınıflandırma algoritmasında olduğunun analizi gerçekleştirilmiştir. Böylece yazılım hata tahmininde örnekleme yöntemleri ve uygun sınıflandırıcılar ile hata tahmin modelinin performansı iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The set of commands used to operate computers and machines and to operate certain functions is called software. Today, activities and applications used in many fields contain software designed with different algorithms. It is of great importance that these softwares meet the needs perfectly and correctly. The quality of the software and the absence of defects that both software developers and end users of the software care about. Software defect prediction inherently involves an imbalanced class problem. In this study, first of all, the imbalanced class problem was tried to be solved. In this direction, different undersampling and oversampling methods were applied on the 13 different datasets taken from NASA's PROMISE data repository, which is open to researchers in the literature. These datasets are CM1, JM1, KC1, KC2, KC3, MC1, MC2, MW1, PC1, PC2, PC3, PC4 and PC5 are open source and publicly available. In the software defect prediction phase,a solution to the imbalanced class problem was found with the proposel model, the performance values of different classification algorithms were checked against and the most appropriate classification model was decided for each data set. In the experimental results, the imbalanced class problem in the datasets was resolved with ten different sampling methods; classification was done with thirteen different classification algorithms. Depending on the data sets, the analysis of which sampling type and classification algorithm had the best performance results was carried out. Thus, the performance of the defect prediction model has been improved with sampling and appropriate classifiers in software defect prediction.