Adölesan ve ileri yaş gebeliklerinde görülen aneminin plasental etkilerinin immünohistokimyasal ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Immunohistochemical and histopathological evaluation of the placental effects of anemia in adolescent and advanced age pregnancies
- Tez No: 817335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRUNİSA YEŞİL SARSMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Histoloji ve Embriyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Histology and Embryology, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç: Çalışmamızda gebelik döneminde anemisi olan riskli yaş grubundaki kadınlar, anket kullanılarak incelenmiştir. Plasental histopatoloji ve anemi ile ilişkili DMT1, TFR1, IRP1 molekülleri incelenerek etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Eylül-Ekim 2020-2021 tarihleri arasında Ayvalık Devlet Hastanesinde spontan vajinal doğum yapan 135 kadın dâhil edildi.“Grup 1; ≤18 yaş anemik; Grup 2; ≤18 yaş anemik değil; Grup 3; ≥35 yaş anemik; Grup 4, ≥35 yaş anemik değil”. Çalışma grupları hb110 g/L olarak ayrıldı. Veriler, 'Sosyodemografik Anket Formu', 'Kişisel Bilgi Formu' ve 'Yenidoğan Ölçümleri, Apqar Skorlaması ve Plasenta Ağırlığı Tanımlayıcı Özellikler Formu' aracılığıyla toplandı. Ayrıca plasenta dokularından kesitler alınıp hem histopatolojik hem de Dmt1, TFR1, IRP1 molekülleri immünohistokimya yöntemi ile incelendi. Araştırma NCT03893084 numarası ile Clinical triars' a kayıtlıdır.
Özet (Çeviri)
Objectives: In our study, women in the risk age group who had anemia during pregnancy were examined using a questionnaire. Placental histopathology and DMT1, TFR1, IRP1 molecules associated anemia were examined and its effects were investigated. Materials and Methods: A total of 135 women who had spontaneous vaginal delivery at Ayvalık State Hospital between September 2020 and October 2021 were included in the study.“Group 1; ≤18 years anemic; Group 2; ≤18 years non-anemic; Group 3; ≥35 years anemic; Group 4, age ≥35 years non-anemic”. Study groups were divided into hb110 g/L. Data were collected through the 'Sociodemographic Questionnaire Form', the 'Personal Information Form' and the 'Newborn Measurements, Apqar Scoring and Placenta Weight Descriptive Characteristics Form'. In addition, sections were taken from placental tissues and both histopathologically and Dmt1, TFR1, IRP1 molecules were examined by immunohistochemistry method. The research is registered to Clinical Trials with the number NCT03893084.