Çiftçilerde işitme kaybı ve gürültü hassasiyeti incelenmesi
Investigation of hearing loss and noise sensitivity in farmers
- Tez No: 817334
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Yapılan araştırmalarda tarımda kullanılan traktörlerin 75-106 dB aralığında gürültü ürettiği sonucuna varılmıştır. Günde 8 saatten fazla 90 ±5 dB ve üzeri sese maruz kalmak işitme kaybına neden olabilir. Çiftçilerin gün boyunca yüksek desibel sese maruz kalmalarının gürültü duyarlılığına neden olabileceği düşünülerek, gürültüye maruz kalmanın gürültü duyarlılığı üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada gürültüye maruz kalmanın insan sağlığı üzerindeki etkileri, çiftçilerin ve kontrol grubunun işitme düzeyleri karşılaştırılarak araştırılacaktır. Ayrıca bireysel farklılıklara bağlı olarak değişkenlik gösteren Weinstein Gürültü Hassasiyet Ölçeği (WGHÖ), bireylerin gürültüye duyarlılığını ölçmek için kullanılan en yaygın ölçektir. Çalışma Nevşehir'de gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara saf ses odyometri testi, WGHÖ uygulanmış ve demografik bilgi formu alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya 27 çiftçi ve 28 kontrol grubu olmak üzere toplam 55 erkek birey dâhil edilmiştir. Çalışmamızda çiftçi ve kontrol grupları arasında sağ ve sol hava saf ses ortalamaları ile kemik ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmuştur. WGHÖ uygulamasının sonuçlarında çiftçiler ile kontrol grubu arasındaki hassasiyet durumu açısından anlamlı sonuçlar elde edilmemiş ancak puanlar karşılaştırıldığında anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç: Çalışmamız sonucunda gürültüye maruz kalmanın gürültü duyarlılığı üzerinde etkisi olabileceği düşünülmektedir. Çiftçilerin kulak tıkacı kullanmaları ve özellikle tarım araçlarının motorlarının gürültü seviyesinin azaltılması için endüstriyel çalışmaların yapılması önerilmektedir. Araştırma örneklemi değiştirilerek farklı sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: According to the researches, it has been concluded that the tractors produce noise in the range of 75-106 dB in agriculture. For more than 8 hours a day 90 ±5 dB and above, sound exposure may cause hearing loss. The effects of sound exposure will be investigated in this study by comparing the hearing levels of the farmers and the control group. It is aimed to investigate the effect of sound exposure on noise sensitivity, considering that exposure of farmers to high decibel sound throughout the day may cause noise sensitivity. Materials and Methods: The Weinstein Noise Sensitivity Scale (WNSS), which varies depending on individual differences, is the most common scale used for measure the sensitivity of individuals to noise. The study was carried out at Toprak hearing aids center in Nevşehir. Pure tone audiometry test, WNSS were applied to the participants and a demographic information form was obtained. Results: In total 55 men including 27 farmers and 28 control groups, were included in the study. A significant difference was found between the right and left air pure tone averages and bone averages between the farmer and control groups. Significant results were not be obtained in terms of sensitivity between the farmers and the control group in the results of the WNSS application, but when the scores were compared, significant results were obtained. Conclusion: Result of the study show that exposure to noise may have an effect on noise sensitivity. It is recommended that farmers use earplug and industrial studies are carried out especially motors sound exposure to reduce the noise level in agriculture. Different results can be obtained by changing the research sample.