Lise öğrencilerinde sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk ve yaşam kalitesi ilişkisi
The relationship of health-related physical fitness and quality of life in high school students
  1. Tez No: 817351
  2. Yazar: ÖMÜR GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERGÜL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı lise öğrencilerinin sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk ve yaşam kalitesi düzeylerini bazı demografik değişkenlere göre incelemek ve aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: Çalışma yaş ortalaması 15,0±1,1 olan 174 kadın ve 199 erkek öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk düzeyini belirlemek için otur eriş, sırt ve bacak kas kuvveti, 30 s mekik ve 20 m mekik koşu testleri kullanılmıştır. Öğrencilerin yaşam kalitesi düzeyleri 'Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (13-18 yaş) ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the health-related physical fitness and quality of life levels of high school students according to some demographic variables and to determine the relationship between them. Material and Method: The study was conducted with 174 female and 199 male students with a mean age of 15.0±1.1 years. To determine the level of physical fitness related to health, sit and reach, back and leg muscle strength, 30 s sit-up and 20 m shuttle running tests were used. The students' quality of life levels were determined by the 'Quality of Life for Children Scale (13-18 years).