Marmara Adası Asmalı köyü mimari mirası
Architectural heritage of Marmara Island Asmali village
- Tez No: 817365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ÇİÇEK AKÇIL HARMANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Marmara Adası, Marmara Denizi'nin güneybatısında yer alan ve Balıkesir iline bağlı olan bir adadır. Yüz ölçümü olarak ülkemizin ikinci büyük adası olması, mermer madenciliğindeki başat rolü ve turizm potansiyeli adayı önemli bir konuma getirmektedir. Tarihi kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre Marmara Adası jeopolitik konumu ve tüm Akdeniz ülkelerine ihraç ettiği mermeri sayesinde bölgeye hâkim olan uygarlıklar için de her zaman önemli olmuştur. Arkeolojik verilerin, yerleşim tarihini Eski Çağ'a kadar dayandırdığı Marmara Adası'nda Antik Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu gibi farklı medeniyetler hüküm sürmüş ve adada çok uluslu bir demografi meydana gelmiştir. 1922 yılında gerçekleşen zorunlu göçe kadar çoğunluğu Rumlardan oluşan gayrimüslim halk ve Müslüman halk bir arada yaşamıştır. Bu kültürel etkileşimin yerel mimari üzerinde etkisi olduğu muhakkaktır. Çalışmada adanın önemli yerleşim yerlerinden biri olan Asmalı köyünün mimari mirası incelenmiştir. Günümüze ulaşan konut yapıları, cami, kilise ve manastır gibi dini yapıları, çeşme vb. yapılar çalışmada ele alınmıştır. Konu kapsamında Asmalı köyünün genel özellikleri ve tarihçesi ile tanıtımı yapılmış, mevcut mimari örnekleri fotoğraflanarak ve rölöveleri alınarak belgelenmiştir. Çalışma alanının tarihi ve sosyal yapısının yerel mimariye olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın amacı Asmalı köyü yerel mimari örneklerini yapı tipi, plan, malzeme ve teknik açısından inceleyip bu yapıların mimarlık tarihi yönünden önemlerini ortaya koyarak literatüre kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
Marmara Island is an island located in the southwest of the Sea of Marmara and is under the administration the province of Balikesir. Being the second largest island of our country in terms of surface area, its dominant role in marble mining and its tourism potential gives the island a crucial position. As we learned from historical sources, Marmara Island has always been important for the civilizations that dominate the region, thanks to its geopolitical location and the marble that it exports to all Mediterranean countries. Several civilizations such as Ancient Greece, Rome, Byzantium and the Ottoman Empire ruled the Marmara Island and led to the emergence of a multinational demographic on the island, where archaeological findings date back to the Ancient Age. Until the migraiton in 1922, the non-Muslim people, mostly Greeks, and the Muslim people lived together. It is certain that this cultural interaction has an effect on the local architecture. In this study, the local architecture of the Marmara Island will be examined through the example of Asmalı village. Remaining residential buildings, religious buildings such as mosques and churches, fountains, and similar structures will be discussed in the study. Within the scope of the subject, a general definition of Asmalı village with its historical features will be provided, the existing architectural examples will be determined with the help of photographs, and their architectural projects will be prepared. The effect of the historical and social structure of the study area on the local architecture will be investigated. The aim of the study is to examine the local architectural examples of Marmara Island, which has not been discussed so far, in terms of building type, plan, material and technique, and to bring these buildings to the literature by revealing their importance in terms of architectural history.