Sporcularda bilinçli farkındalığın ahlaki karar alma tutumuna etkisi: Ahlaki üstbiliş ve duygusal zekanın durumsal aracı rolü
The effect of mindfulness on moral decision-making attitudes in athletes: Moderated mediation control of moral metacognition and emotional intelligence
  1. Tez No: 817393
  2. Yazar: EMRAH SEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU, DOÇ. DR. İZZET UÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, spor lisesi öğrencilerinin bilinçli farkındalıklarının ahlaki karar alma tutumlarına etkisini ve bu etkinin altında yatan mekanizmayı belirlemektir. Yöntem: İlişkisel tarama modelinde yürütülen bu araştırmaya, 899 spor lisesi öğrencisi (284'ü kadın ve 615' i erkek) katılmıştır. Araştırmanın verileri, Sporcu Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) Ölçeği, Altyapı Sporlarında Ahlaki Karar Alma Tutumları Ölçeği, Ahlaki Üstbiliş Ölçeği ve Duygusal Zeka Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS ve AMOS programları kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, ilk olarak ölçüm modelinin test edilmesi amacıyla doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin incelenmesinde ise, korelasyon testi ve Bootstrap yöntemini esas alan regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study has been conducted to determine the effect of conscious awareness of sports high school students on moral decision-making attitudes and the mechanism that underlies this effect. The purpose of this service is to determine the basics of children held in sports high schools on their decision-making attitudes and the mechanism underlying this effect. Method: 899 sports high school students (284 female and 615 male) participated in this research conducted in the relational screening model. The data of the study were collected by using Athlete Mindfulness Scale, Moral Decision-Making Attitudes in Youth Sports Scale, Moral Metacognition Scale and Emotional Intelligence Scale. When examining the data, SPSS and AMOS programs have been used. In the analysis of the data, confirmatory factor analysis was first performed to test the measurement model. And in the examination of the hypotheses of the study, regression analysis based on correlation test and Bootstrap method were used.