Yalnız yaşayan yaşlıların hayatlarındaki rekreasyonel aktivitelerin acil servise başvurma sıklığı ve depresyon seviyeleri üzerine etkisi
- Tez No: 817467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN BARIŞ DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma 65 yaş ve üzeri yalnız yaşayan bireylerin yaşamlarında var olan rekreasyonel aktivitelerin acil servise başvurma sıklığı ve depresyon seviyeleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel tanımlayıcı tipte olup örneklemini, Haziran-Eylül 2022 tarihleri arasında bir devlet hastanesi acil servis birimine başvuran 192 yalnız yaşayan yaşlı oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, Yaşlı tanıtım ve rekreasyonel aktiviteleri belirleme formu ile geriatrik depresyon ölçeği (GDÖ) kısa form kullanılmıştır. Verilerin analizinde; sıralı lojistik regresyon, ortalama karşılaştırma testleri, korelasyon analizi uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 76.23±7.24 ve GDÖ puan ortalaması 7.51±4.47 olarak bulunmuştur. Depresyon riski %69,8 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effects of the recreational activities on the frequency of applications to emergency services and level of depression in the lives of alone-living individuals aged 65 and over. The study is of cross-sectional descriptive type and its sample consisted of 192 elderly people living alone who applied to a state hospital emergency department between June and September 2022. Elderly introduction and recreational activities determination form and geriatric depression scale (GDS) short form were used. Ordinal logistic regression, mean comparison tests, correlation analysis were applied. The mean age of the participants was 76.23±7.24 and the mean GDS score was 7.51±4.47. The risk of depression was found to be %69.8.