Analitik Hiyerarşi Sürecinin (AHS) bowling branşında yetenek seçiminde kullanılması
Using the analytical hierarchy process (AHS) in talent selection in the bowling branch
- Tez No: 817557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araştırmanın temel amacı analitik hiyerarşi süreci (AHS) yönteminin kullanılmasıyla bowling branşında yetenek seçimine yeni bir bakış oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda uluslararası bowling organizasyona katılan çeşitli ülkelerin milli takım antrenörlerine yapılan anket çalışması doğrultusunda bowling branşında yapılabilecek doğal yetenek seçimi sürecinde hangi kriterlerin öncelikli olduğuna ilişkin tercihler incelenmiştir. Anketler sonucunda elde edilen veriler Microsoft Office programlarından Excel programında AHS hesaplamalarıyla analiz edilerek tablolara dönüştürülmüştür. Elde edilen sonuçlar; bowling branşı için belirlenen 4 ana kriter ve bu kriterlerin alt kriterlerinin yetenek seçimine olan ağırlık analizlerine göre; ilk olarak ana kriterler dikkate alındığında ağırlık oranlarına göre bilişsel özellikler ana kriteri en önemli kriterdir. Ardından önem dereceleri sırasıyla psiko-sosyal özellikler, motorik özellikler ve antropometrik ve fiziksel özelliklerdir. Ana kriterlere bağlı alt kriterler incelendiğinde bilişsel özelliklerden ağırlık yüzdesi en fazla olan alt kriter oto-kontrol iken en az olan alt kriter ise problem çözme becerisidir. Psiko-sosyal özelliklere bağlı ağırlık yüzdesi en önemli olan alt kriter kendine güven yaklaşımı iken en az olan alt kriter ise dışa dönük kişilik özelliğidir. Motorik özelliklere bağlı ağırlık yüzdesi en fazla olan alt kriter denge ve koordinasyon iken en az olan alt kriter ise anaerobik güçtür. Son olarak antropometrik ve fiziksel özelliklere bağlı alt kriterlerden ağırlık yüzdesi en fazla olan vücut ağırlığı iken en az olan alt kriter ise deri kalınlığı ve çevre ölçümleridir. Genel olarak bowling branşında yetenek seçimi için en önemli kriterler oto-kontrol, odaklanma, denge ve koordinasyondur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to establish a new perspective on talent selection in the bowling branch using the analytical hierarchy process (AHP) method. For this purpose, in line with the survey conducted with the national team coaches of various countries participating in the international bowling organization, the preferences regarding which criteria are prioritized in the natural talent selection process that can be made in the bowling branch were examined. The data obtained as a result of the surveys were analyzed with AHS calculations in the Excel software, one of the Microsoft Office, and converted into tables. Obtained results; According to the weight analysis of the sub-criteria under the 4 main criteria determined for the bowling branch; When the main criteria are taken into consideration first, the main criterion of cognitive characteristics is in the first place according to the weight ratios (wi). Then, it is seen that there are psycho-social characteristics, motoric characteristics, and anthropometric and physical characteristics, respectively. When the sub-criteria related to the main criteria are examined, the sub-criterion with the highest percentage of cognitive characteristics is auto-control, while the least sub-criteria is problem solving skill. While the most important sub-criterion based on psycho-social characteristics is self-confidence, the least sub-criterion is extrovert personality trait. While the sub-criteria with the highest percentage of weight based on motoric characteristics is balance and coordination, the least sub-criteria is anaerobic power. Finally, among the sub-criteria related to anthropometric and physical characteristics, the highest percentage of weight is body weight, while the lowest sub-criteria is skin thickness and circumference measurements. In general, the most important criteria for talent selection in bowling are self-control, focusing, and, balance and coordination.