Gestasyonel diyabet takibinde beden farkındalığı ve dans hareket terapisinin biyokimyasal parametreler ve ölçeklerle incelenmesi
Evaluation of the body awareness and dance movement therapy in follow-up of gestational diabetes with biochemical parameters and scales
  1. Tez No: 817574
  2. Yazar: MELİKE NUR DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Psikoloji, Biochemistry, Physiotherapy and Rehabilitation, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Gestasyonel diyabetli gebelerde glisemik kontrolün zorluğuna paralel olarak yaşam ve uyku kalitesinde azalma, beden farkındalığı algılarında düşüş ve depresyona yatkınlık görülebilmektedir. Çalışmamızın amacı, gestasyonel diyabet tanılı gebelerin takibinde, beden farkındalığı ve dans hareket terapisini içeren egzersiz programının biyokimyasal ve fonksiyonel parametrelere olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilen, 20-40 yaş aralığındaki 50 gestasyonel diyabetli gebe (GDM), grup I (egzersiz grubu) ve grup II (kontrol grubu) şeklinde iki gruba randomize edildi. I.gruptaki gebelere haftada 2 kez, toplam 8 hafta boyunca çevrimiçi ortamda düzenlenen egzersizler uygulandı. Egzersiz programına başlamadan önce, başladıktan 4 hafta ve 8 hafta sonra gebelerden alınan rutin kan tahlilinde açlık-tokluk kan şekeri ve fruktozamin değerleri kaydedildi. 8 haftanın sonunda her iki gruptaki katılımcılara, Kısa Form-36 (KF-36), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Beck Depresyon Anketi ve Vücut Farkındalığı Anketi uygulanarak fonksiyonel parametreler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Parallel to the difficulty of glycemic control in pregnant women with gestational diabetes, a decrease in the quality of life and sleep, a decrease in body awareness perceptions, and an increase in the possibility of the tendency to depression can be observed. The aim of our study is to investigate the effect of exercise programs including body awareness and dance movement therapy on biochemical and functional parameters in the follow-up of pregnant women with gestational diabetes. Materials and Methods: Fifty pregnant women with gestational diabetes (GDM) aged 20-40 years included in the study were randomized into two groups Group I (exercise group) and Group II (control group). Exercises organized online were applied to the pregnant women in group I twice a week for a total of 8 weeks. Fasting and postprandial blood glucose and fructosamine values were recorded in routine blood tests taken from pregnant women before, 4, and 8 weeks after the exercise program started. At the end of 8 weeks, the participants in both groups were given the pain status and activities of daily living“Short Form-36 (SF-36)”, sleep quality“Pittsburg Sleep Quality Index”, depression levels“Beck Depression Questionnaire”and body awareness perceptions. It was evaluated by applying the“Body Awareness Questionnaire”.