Ürtikerli hastalarda fric testi yanıtlarının ürtiker aktivite skoru, ürtiker kontrol testi, yaşam kalite ölçekleri ile ilişkisi
Relationship of fric test responses with urticariaactivity score, urticaria control test, and quality oflife scales in patients with urticaria
- Tez No: 817648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ürtiker hastalarının takibinde hastalık aktivitesini değerlendirmek için kullanılan skorlar ve yaşam kalite ölçekleri ile dermografizm tanısında kullanılan Fric Testi yanıtları arasında karşılaştırma yapmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya, klinik olarak ürtiker tanısı konulmuş ve fric testi ile dermografizm doğrulanmış 71 hasta alınmıştır. Hastalardan demografik veriler, hastalık şiddet skorları, hastalık yaşam kalite ölçekleri ve fric testi sonuçları kayıt altına alınmıştır. Hastalara demografik verilerin yanında Kronik Ürtiker Yaşam Kalite Anketi (KÜYKA), Ürtiker Aktivite Skoru (ÜAS), Ürtiker Kontrol Testi (UCT), Vizüel Analog Skala (VAS), Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi (DLQI) ölçekleri de uygulanmıştır. Hastaların Fric Testi ölçümleri yapılmıştır. Verilerin analizi için istatistiksel yöntemler ve SPSS 23 versiyon paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the responses obtained from the Fric Test, used for the diagnosis of dermographism, with disease activity scores and quality of life measures commonly used for the follow-up of urticaria patients. Materials and Methods: The study included 71 patients who were clinically diagnosed with urticaria and dermographism was confirmed by the fric test. Demographic data, disease severity scores, disease quality of life scales and fric test results were recorded from the patients. In addition to demographic data, the Chronic Urticaria Quality of Life Questionnaire (Urticaria-QoL), Urticaria Activity Score (UAS), Urticaria Control Test (UCT), Visual Analogue Scale (VAS), Dermatology Quality of Life Index (DLQI) scales were applied to the patients. Fric Test measurements of the patients were performed. Statistical methods and SPSS 23 version package program were used for the analysis of the data.