Bir üretim sisteminde kalite süreçlerinin analizi ve güncel yaklaşımların uygulanması
Analysis of quality processes and application of current approaches in a production system
- Tez No: 817647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN ÇETİNYOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Üretim işletmelerinde bir ürünün satış fiyatının belirlenmesinde birçok kalemin etkisi vardır. Bu kalemlerin içinde üretim süresince katlanmak durumunda kalınan birçok gereksiz giderler de vardır. Üretim proseslerinde ortaya çıkan problemler, ürünün kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Kusurlu ürünü, yapılan kalite kontrollerde tespit etmek ve müşteriye kaçmasını önlemek önemlidir. Bu çalışmada sektördeki öncü bir üretim firmasının kalitesizlik giderlerinin yüksek olmasından dolayı yeni bir kontrol süreci tasarlamak ve hataların işletme dışına kaçmasını engellemek amaçlanmıştır. Bu sebeple bitmiş ürün kalite kontrol süreçleri incelenmiştir. İşletme tüm makine çeşitlerine mevcut durumda aynı oranda kontrol yapmaktadır fakat özellik seviyesi yüksek olan bir ürün çeşidindeki kusur, işletmeye daha fazla maliyet getirmektedir. Müşteri şikayetleri günden güne artmaya başlamıştır. Mevcut kalite kontrol süreçlerinin yetersiz kaldığı anlaşılmıştır. Karşılaşılan bu problemin çözüm yöntemini bulabilmek için literatür araştırması çalışması yapılmıştır. İlk olarak makinelerin önem derecelerine göre nasıl sınıflandırılacağına karar vermek için literatürdeki çalışmalar incelenmiştir. Literatürde ABC metotu, Pareto analizi ve ÇKKV yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında ürün kalite göstergelerini iyileştirmek amacıyla kriterler belirlenmiş ve AHP kullanılarak kriter ağırlıkları bulunmuştur. Sonrasında yine literatürden faydalanılarak alternatiflerin sıralanması için TOPSIS kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise hesaplanan önem dereceleri dikkate alınarak ve kabul örneklem metotu kullanılarak; örnekleme planı çeşidi, muayene seviyeleri, örneklem büyüklüğü ve kabul sayısı belirlenmiştir. Bu çalışmanın literatüre katkısı; bitmiş üründe kabul örneklemesi uygulanması ve ürün önem sırasına göre farklı örneklem adetleri hesabı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Many items have an effect on determining the selling price of a product in production plant. There are many unnecessary cost that are faced during the production. The problems that are faced in the production processes affect the quality of the product negatively. It is important to detect the defective product in the quality controls and preventing it from being sent to the customer. The aim of this study is to design a new control process in order to prevent from sending defective products to the customer of a leading company in the production sector. For this reason, it was necessary to check quality control processes of the finished product of the plant. The company currently controls all machine types at the same rate, but a defect in a product type with a high feature level brings more costs to the business. Customer complaints started to increase day by day. Therefore, it was understood that the quality control processes were insufficient. A literature research study was realized to find the solution method for this problem. First, the studies in the literature were examined in order to decide how to classify the machines according to their importance. It has been seen that ABC method, Pareto analysis and MCDM methods are used in the literature. In the first stage of the study, criterias were determined in order to improve the product quality indicators, and criterias weights were found using AHP. In studies with many alternatives, as in the literature, TOPSIS was used in ordering the alternatives. In the second stage of the study, according to the importance of the levels, the acceptance sampling method was used. The type of sampling plan, inspection levels, sample size and acceptance number were determined. The contribution of this study to the literature is the application of acceptance sampling in the finished product and the calculation of different sample amount according to the order of product importance.