A critical analysis of the role played by free movement of people to economic development in the ECOWAS region
ECOWAS bölgesinde insanların ekonomik kalkınmada serbest dolaşımının oynadığı role ilişkin eleştirel bir analiz
- Tez No: 817667
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL BİÇERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), topluluk vatandaşlarına serbest dolaşım, oturma ve yerleşme haklarının verilmesi amacıyla 1979'da insanların serbest dolaşımına ilişkin Protokolü kabul etti. Antlaşmanın kabul edilmesinden kırk yılı aşkın bir süre sonra, bu tez bölgedeki serbest dolaşımın yolculuğunu değerlendirmektedir. Antlaşma hükümlerinin uygulanmasına ilişkin üç aşamadan yalnızca ilki yerine getirilmiştir; uygulamanın tam olarak gerçekleştirilememesi, birden çok işleme konu olmuş bazı zorluklardan kaynaklanmaktadır. İnsanların serbest dolaşımı, üye devletlerin sosyoekonomik düzeyini iyileştirmeyi amaçlayan bölgesel ekonomik entegrasyon alanına, giriyor; bu alanda AB en gelişmiş modeldir. Bu nedenle, ECOWAS'taki serbest dolaşım, AB durumu ışığında ele alınabilir. İki toplum arasında bir karşılaştırma analizi yapıldığında, Avrupa'nın başarısını garantileyen unsurların ECOWAS'ta eksik olduğu görülüyor. Ayrıca, bölgedeki gerçekler incelendiğinde, Batı Afrika ülkelerine özgü bir karmaşıklık görülmektedir. Bu nedenle, ECOWAS ülkelerinin ekonomik kalkınmasının iyileştirilmesine katkıda bulunabilecek serbest dolaşımın tam olarak uygulanmasına yönelik çabalardan önce, farklı düzeylerde birçok koşulun yerine getirilmesi gerektiği göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Economic Community of West African States (ECOWAS) adopted in 1979 the Protocol on free movement of people with the objective of grating the rights of free movement, residence and establishment to the community's citizens. More than forty years after the adoption of the Treaty, this thesis assess the journey of free movement in the region. Only the first of the three stages of implementation of the Treaty's provisions has been fulfilled; the non-full realization of the implementation is due to some challenges that have been the subject of multiple treatments. Free movement of people enters in the sphere of regional economic integration whose aim is to improve the socioeconomic level of member states; in this domain the EU is the most advanced model. Thus, free movement in the ECOWAS can be approached in the light of the EU case. By having a comparing analysis between the two communities, it appears that the elements that have assured European success are lacking in the ECOWAS. Furthermore, an examination of the reality in the region shows a complexity that is unique to West African countries. Therefore, it stands out that efforts to fully implement free movement, that it may contribute to the improvement of the economic development of ECOWAS countries, must be preceded by the satisfaction of many conditions at different levels.