Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin sosyal adalet anlayışı ve bunun din eğitimi uygulamalarına yansıması
Religious Culture and Moral Knowledge teachers' understanding of social justice and its reflection on religious education practices
  1. Tez No: 817668
  2. Yazar: DUYGU ATABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAMALİ NAZIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin sosyal adalet anlayışları ve bunun öğretim uygulamalarına yansımasının ele alındığı bu araştırmada, konuyla ilgili öğretmen fikirlerine odaklanılmıştır. Araştırmada nitel yöntemlerden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Bu bağlamda hem sosyal adaletle ilgili teorik çerçeve sunulmuş hem de öğretmenlerin bu konu hakkındaki fikirleri ele alınmıştır. Teorik çerçeve hazırlanırken üç ana tema oluşturulmuştur. Bu temaların adları; öğretmenlerin sosyal adalet algıları, öğretmenlerin DKAB dersinde sosyal adaletin rolüne dair düşünceleri ve öğretmenlerin sosyal adalete ilişkin öğrenci deneyimleridir. Öğretmenlerin konu hakkındaki düşüncelerine araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla ulaşılmıştır. Bu doğrultuda çalışma grubu olarak 12 farklı şehirden seçilen 15 ortaöğretim DKAB öğretmenleriyle görüşme yapılmıştır. Öğretmenlerden elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle üç ana tema altında değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin sosyal adalet konularını dar bir perspektiften ele aldıkları ve öğretim programlarını sosyal adalet konuları açısından yetersiz gördükleri anlaşılmıştır. Ayrıca sosyal adalet konularının öğrencilerin değer öğrenimi üzerinde etkisi olduğunu dile getirseler de öğretmenlerin, öğrencilerin sosyal adalet bilincinin yeterli düzeyde olmadığını düşündükleri görülmüştür. Araştırma sonucunda, DKAB öğretmenlerinin sosyal adaletle ilgili konulardan yüzeysel olarak haberdar oldukları ve konuya derinlemesine hâkim olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with Religious Culture and Moral Knowledge teachers' understanding of social justice and its reflection on teaching practices, teacher opinions on the subject were focused. Case study design, one of the qualitative methods, was used in the study. In this context, both the theoretical framework about social justice was presented and teachers' opinions on this subject were discussed. While preparing the theoretical framework, three main themes were created. Teachers' perceptions of social justice, teachers' ideas about the role of social justice in the DKAB course and teachers' student experiences of social justice are the names of these themes. Teachers' thoughts on the subject were reached through a semi-structured interview form prepared by the researcher. 15 secondary school DKAB teachers selected from 12 different cities were interviewed as the study group. The data obtained from the teachers were evaluated under three main themes by content analysis method. As a result of the research, it was understood that teachers approached social justice issues from a narrow perspective and considered the curriculum inadequate in terms of social justice issues. In addition, although they stated that social justice issues have an impact on students' value learning, it was seen that teachers thought that students' awareness of social justice was not at a sufficient level. As a result of the research, it has been determined that the DKAB teachers are superficially aware of the issues related to social justice and they do not have a deep understanding of the subject.