The role of foreign direct investment in achieving economic development: The case of foreign direct investment in Yemen
Ekonomı̇k kalkınmada doğrudan yabancı yatırımların rolü: Yemen'dekı̇ doğrudan yabancı yatırım örneğı̇
- Tez No: 817670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK TUĞBERK TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı, Yemen'deki DYY durumunu tanımlamak ve ortaya koymaktır. Bu çalışma, günümüzde en çok arzu edilen dış finansman kaynaklarından biri olarak Yemen'deki doğrudan yabancı yatırımın rolüne odaklanmaktadır. Ayrıca, çalışma ekonomik kalkınmada doğrudan yabancı yatırımlara ışık tutmaktadır. Çalışmanın hedeflerini karşılamak için betimsel metodoloji kullanılmış ve veriler yayınlardan, dergilerden, UNCTAD ve Dünya Bankası gibi uluslararası raporlardan ve özellikle Yemen Merkez Bankası ile Ticaret ve Sanayi Bakanlığı web sitelerinden toplanmıştır. Yemen'deki DYY için mevcut en son veriler 2019 yılına aittir. Yemen'e DYY girişlerinin durumunu göstererek Yemen'in DYY girişlerini küresel girişler ve MENA bölgesi ile karşılaştırmak için tablolar ve grafikler kullanılmıştır. Çalışma ayrıca Yemen'deki yatırım ortamının yanı sıra Yemen'in karşı karşıya olduğu çeşitli engelleri de açıklamaktadır. Çalışmada, yatırım hacminin düşük olduğu ve ekonomik kalkınmadaki rolünün zayıf olduğu sonucuna varılmıştır. Bu durum, mevcut yatırım ortamının bu yatırımları çekmeye hazır olmamasından kaynaklanmaktadır. Yatırım kanunu ve değişiklikleri yatırım projelerine tanınan birçok avantaj ve muafiyetler içermesine ve yabancı yatırımcıyı Yemenli yatırımcı olarak ele almasına rağmen, yatırım hacminde artışa yol açmamıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to describe and depict the status of FDI in Yemen. This study focuses on the role of foreign direct investment in Yemen as one of the most desirable sources of external funding nowadays. Also, the study sheds light on foreign direct investment in economic development. The descriptive methodology is used to meet the study's objectives, and data is gathered from publications, journals, international reports such as UNCTAD and The World Bank, and websites, mainly those run by Yemen's Central Bank and the Ministry of Commerce and Industry. The latest data available for FDI in Yemen was in 2019. Tables and visual graphs are illustrated to describe the status of the FDI inflows to Yemen and to compare Yemen's inflows with the global inflows and the MENA region. The study also explains the investment climate in Yemen, as well as the various obstacles Yemen faces. The study concludes that the volume of investments is modest and that its role in economic development is weak. This is due to the prevailing investment climate that was not ready to attract these investments, although the investment law included many advantages and exemptions granted to investment projects, and treated the foreign investor as the Yemeni investor, this law and its amendments did not lead to an increase in the volume of investments.