Design, manufacture and experimental evaluation of a wind tunnel balance
- Tez No: 8178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. Ş. KAVSAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET bir rüzgar tüneli balansinin tasarimi, imalati ve deneysel değerlendirmesi TOKSOY, Sel il Yüksek Lisans Tesi, Havacılık Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. M. Ş. Kavsaoğlu Şubat 1990, 113 Sayfa Bir rüzgar tüneli balansının anahatlarıyla ilgili kararların tartışılmasını, iki aşamada altı aerodinamik komponent ölçebilen dört komponentli bir balansın tasarım özellikleri izlemektedir. Parça imalatı, montaj, ayar ve kalibrasyon işlemleri anlatılmakta vs yükleme sonuçları sunulmaktadır. Yapılan bazı deneylerin anlatılmasından sonra, ham aerodinamik verilere uygulanan düzeltmelerin bir özeti verilmektedir. Ayrıca, bir kullanım kılavuzu ve bir bilgisayarla veri toplama programı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN, MANUFACTURE AND EXPERIMENTAL EVALUATION OF A WIND TUNNEL BALANCE TOKSOY, Selil M.S. in Aeronautical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. M. Ş. Kavsaoğlu February 1990, 113 Pages A discussion of the decisions about the general configuration of a wind tunnel balance is followed by the design features of a four component balance, which can measure all six aerodynamic components in two runs. The parts manufacture, assembly, alignment and calibration processes are described and the results of proof loadings are presented. After a review of some of the initial experiments, a summary of the corrections applied to the raw aerodynamic data is given. A user's guide and a computer data acquisition program are also provided. Key words : measurement of aerodynamic forces and moments. Ill