Bozulmuş açlık glukozu olan kişilerde tip 2 diyabet gelişmesinde etkili risk faktörleri
Effective risk factors for the development of type 2 diabetes in persons with impaired fasting glucose
  1. Tez No: 817824
  2. Yazar: ÖZGE TELCİ ÇAKLILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Diabetes mellitus sıklığı dünyada ve ülkemizde giderek artmaktadır. Bu artışta en büyük pay tip 2 diyabet sıklığındaki artışa aittir. Bozulmuş açlık glukozu (BAG) tip 2 diyabet gelişimi için bilinen bir risk faktörüdür. Çalışmamızda örneklem büyüklüğü geniş ve Türkiye temsili yüksek bir kohortta, başlangıçta bozulmuş açlık glukozu olan katılımcıların diyabet gelişme yüzdesi ve diyabet gelişimine neden olabilecek risk faktörleri değerlendirilecektir. Yöntem: Dünyada 27 ülkede yürütülmekte olan Prospective Urban Rural Epidemiological Study (PURE) çalışmasının Türkiye kohortunda 11,5 yıllık izlemde yeni diyabet gelişen olgular değerlendirildi. Başlangıçta yaşları 35-70 yaş arasında olan kişilerin alındığı kohortun başlangıç verilerindeki açlık glukozu, kan basıncı, bel çevresi, lipidler ve antropometrik ve sosyal demografik verilerin diyabet gelişimi ile ilişkisi araştırıldı. Açlık plazma glukozunun ≥ 100 ile < 126 mg/dL olması BAG olarak kabul edildi. BAG ve diğer risk faktörlerinin tek tek ve kümülatif olarak yeni diyabet gelişimi açısından oluşturdukları risk değerlendirildi. Bulgular: PURE Türkiye kohortunu oluşturan 4056 katılımcının 3387'si (% 60,7 kadın ve ort. yaş: 49,3) analize dahil edildi. 11,5 (IQR 10,4-11,6) yıllık takipte 3387 katılımcının 303 (% 8,9) yeni diyabet gelişti. Başlangıçta katılımcıların % ii 8,8'inde BAG vardı. BAG olanların %35,02'sinde normoglisemik olanların % 6,44'ünde diyabet gelişti.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The prevalence of diabetes mellitus is increasing in the world and in our country. The largest share in this increase belongs to the increase in the frequency of type 2 diabetes. Impaired fasting glucose (IFG) is a known risk factor for the development of type 2 diabetes. In our study, the percentage of diabetes development and risk factors that may lead to diabetes development will be evaluated in a cohort with a large sample size and a high representativeness of Türkiye. Methods: In the Turkish cohort of the Prospective Urban Rural Epidemiological Study (PURE), which is being carried out in 27 countries around the world, cases with new diabetes in the 11.5-year follow-up period were evaluated. The association of fasting glucose, blood pressure, waist circumference, lipids, and anthropometric and social demographic data with the development of diabetes in the baseline data of the cohort of subjects aged 35-70 years at baseline was evaluated. Fasting plasma glucose ≥100 to