Melanositik lezyonlarda prame'in diğer immünhistokimyasal belirteçler ile birlikte tanısal önemi
The diagnostic utility of prame in differential diagnosis of melanocytic lesions and comparative analysis with other immunohistochemical markers
- Tez No: 817856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE AYÇA KIRMIZI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Melanositik lezyonlar geniş bir yelpazeye sahip farklı morfolojik özellikleri nedeniyle rutin pratikte tanısal zorluklara neden olabilmektedir. Bu nedenle benign ve malign lezyonların ayrımında yardımcı olabilecek yeni immünhistokimyasal belirteçlerin tanımlanması önemli rol oynamaktadır. Çalışmamızda son dönemlerde melanomu benign lezyonlardan ayırmada önem kazanan, PRAME antikorunun ifadesi ve rutin pratikte kullanılan BRAF(VE1), p16, MelanA ve Ki67 ikili boyaması ve BAP1 antikorları ile birlikte tanısal yaklaşımda öneminin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2005-2022 yılları arasında tanı almış 27 atipik Spitz tümör 12 spitzoid melanom, 20 konvansiyonel melanom, 10 yüksek dereceli displazi içeren displastik nevüs çalışma grubunu oluşturmuştur. 20 melanositik dermal nevüs, 20 spitz nevüs ve 10 düşük dereceli displazi içeren displastik nevüs tanısı alan hastalar ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Seçilen parafin bloklardan 4 µm kalınlığında kesitler pozitif yüklü lama alınmış, otomatik immünhistokimya boyama cihazlarında (Roche-Ventana), Streptavidin-Biotin Peroksidaz yöntemi kullanılarak, PRAME, BRAF, BAP1, p16, MelanA, Ki67 antikorları uygulanmıştır. Değerlendirmeler ışık mikroskobunda yapılmış ve anti-PRAME antikoru için %75`in üzerinde boyanma eşik değer olarak kabul edilmiştir. BRAF VE1 antikoru için değerlendirme membranöz-sitoplazmik boyanmanın şiddetine göre yapılmıştır; orta şiddette boyanma (+2) ve şiddetli boyanma gösteren olgular (+3) olarak skorlanmış ve +2 ve +3 boyanma gösteren olgular BRAFV600E pozitif olarak kabul edilmiştir. P16 ile diffüz nükleer ve sitoplazmik boyanma varlığı (+3), yamasal boyanma varlığı (+2) p16 ifadesi açısından pozitif kabul edilirken, fokal boyanma (skor: +1) veya boyanmanın izlenmemesi (skor: 0) ise p16 negatif (ifade kaybı) olarak değerlendirilmiştir. BAP1 nükleer boyanmanın varlığına göre pozitif veya negatif olarak değerlendirilmiştir. Lezyonel hücrelerin proliferasyonunu göstermek için MelanA ve Ki67 ikili boyaması tercih edilmiş ve Ki67 ifadesi yüzde olarak kaydedilmiştir. Verilerin analizi“SPSS for Windows 11,5”paket programında yapılmış, p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Melanocytic lesions can present with a wide range of morphological characteristics, making diagnosis difficult. Therefore, identifying new immunohistochemical markers for differentiating benign and malignant lesions plays an important role. Our study aimed to investigate the expression of PRAME antibody, which has gained importance in distinguishing melanoma from benign lesions in recent years, and it's importance in the diagnostic approach with BRAF(VE1), p16, MelanA+Ki67 dual staining, and BAP1 antibodies used in routine practice. Materials and Methods: 27 atypical spitzoid lesions, 12 spitzoid melanoma, 20 conventional melanoma, and 10 dysplastic nevi with high grade dysplasia diagnosed in Ankara University Medical Faculty Pathology Department between 2005-2022 formed the study group. Patients diagnosed with 20 melanocytic nevi, 20 Spitz nevi and 10 dysplastic nevi with low grade dysplasia formed the control group. PRAME, BRAF, BAP1, p16, MelanA, and Ki67 antibodies were applied using the Streptavidin-Biotin Peroxidase method in automatic immunohistochemistry staining devices (Roche-Ventana). Evaluations were made under a light microscope and staining above 75% was accepted as the threshold value for anti-PRAME. Evaluation for the BRAF VE1 antibody was based on the severity of membranous-cytoplasmic staining; Cases with moderate membranous staining (2+) and cases with severe staining were scored as (3+), and cases with 2+ and 3+ staining patterns were considered positive for BRAF V600E . Presence of diffuse nuclear and cytoplasmic staining with p16 (3+), the presence of patchy staining (2+) were accepted as positive for p16 expression. Focal staining (score 1+) or complete absence of nuclear expression (score 0) were evaluated as loss of p16 expression. BAP1 evaluation was evaluated as positive or negative according to nuclear staining. MelanA and Ki67 dual staining was preferred to show the proliferation of melanocytic cells, and Ki67 expression was noted as percentage. The data was analyzed in the“SPSS for Windows 11.5”package program, and p0.05).