Covıd-19 pandemisinde yerel yönetimlerde kriz yönetimi: Balıkesir Büyükşehir Belediyesi örneği
Crisis management in local governments during the Covid 19 pandemic: The case of Balıkesir Metropolitan Municipality
- Tez No: 817892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küreselleşme dönemi ile birlikte örgütlerin krizlerden etkilenme olasılığı da artmıştır. Bunun en çarpıcı örneği de 21. yüzyılın küresel salgını Covid-19 olmuştur. Kısa sürede dünyayı etkisi altına alan bu salgın, örgütlerin kriz yönetimi mekanizmalarını yeniden gözden geçirmesine neden olmuştur. Aynı zamanda bu süreçte yerel yönetimlerin önemi, bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Bu çalışmada ise kriz yönetimi Covid-19 pandemisi ele alınarak analiz edilmiştir. Çalışmada öncelikli olarak literatür taraması yapılmış, kriz, kriz yönetimi ve krizlerde yapılması gerekenler konusunda farklı kaynak ve yazarların bilgi ve görüşlerine başvurulmuştur. Ardından kriz yönetim sürecinde, Balıkesir ilinde yapılan çalışmalar, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Faaliyet Raporları, resmi internet sitesi, sosyal medya platformları ve ilgili kurumlarla yapılan saha çalışmaları neticesinde elde edilen bulgular derlenip, kriz yönetimine uyarlanarak analiz çalışması yapılmıştır. BBB, Pandemik İnfluenza Hazırlık Planında belirtilen görevlerin büyük çoğunluğunu yerine getirerek bu süreçte çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. Yapılan saha çalışması ve görüşmeler neticesinde ise ilk kez böyle bir salgın krizi ile karşılaşıldığı için birtakım dezavantajları olsa da bu süreçte tüm kurum ve kuruluşlar tarafından yürütüldüğü gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the globalization period, the possibility of organizations to be affected by crises has also increased. The most striking example of this is the global epidemic of the 21st century, Covid-19. This epidemic, which managed to affect the world in a short period of time, caused organizations to reconsider their crisis management mechanisms. At the same time, the importance of local governments in this process was once again revealed. In this study, crisis management was analyzed by considering the Covid-19 pandemic. In our study, primarily, the literature was searched and the information and opinions of different sources and authors were consulted on crisis, crisis management and what needs to be done. Then, the findings obtained as a result of the studies carried out in our province during the crisis management process, Balıkesir Metropolitan Activity Reports, its official website, social media platforms and field studies with the relevant institutions were compiled and analyzed by adapting them to the crisis management. BBB has carried out various activities in this process by fulfilling the majority of the tasks specified in the Pandemic Influenza Preparation Plan. As a result of the field work and interviews, it was revealed that it was carried out by all institutions and organizations in this process, although it had some disadvantages as it was the first time such an epidemic crisis was encountered.