Balıkesir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde eğitimgören öğrencilerin spor turizmine yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of attitudes of students studying at the Faculty of Sport Sciences Balıkesir Universi̇ty towards sporttouri̇sm
- Tez No: 817895
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin hayatımızda giderek popüler hale gelen spor turizmine yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma betimsel tarama modeli niteliğindedir. Spor Bilimleri eğitimi gören öğrencilerin spor turizmine yönelik tutumlarını incelemek amacıyla Kardaş ve Sadık (2018) tarafından geliştirilen Spor Turizmine Yönelik Tutum Ölçeği (STYTÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; Balıkesir İli Balıkesir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemini ise basit tesadüfi örneklem seçimi kullanılarak seçilen 273 öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, one-way Anova, independent t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been made to investigate the attitudes of the students of Sports Sciences Faculty towards sports tourism that has become gradually popular in our lives. The research has the characteristic of descriptive scanning model. In order to investigate the attitudes of the students studying Sports Science Education towards sports tourism,the attitude scale towards sports tourism developed by Kardaş and Sadık (2018) has been used. The students having education in Balıkesir University of Balıkesir form the universe of the research. As fort hat the sample is formed by 273 students selected using simple random sample selection. The datas abtained were evaluated in the SPSS 22.0 packet programme. In the analyzing of the datas, frequency, percentage, average, standard deviation, one-way Anova, İndependent t-test were used.