Ekolojik göç - mültecilik
Ecological migration - refugee
  1. Tez No: 817894
  2. Yazar: AYŞENUR GENİŞOL BİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN HAYTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmada küresel ısınma ve iklim değişikliğinin göç olgusu üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. Yapılan araştırmalar, karanın buzul çağında bir milyon yıldır devam eden sert bir iklim değişikliği yaşayabileceğini göstermektedir. Üstelik insanlık M.Ö. 8000-7000 yılları arasındaki dönemde çeşitli derecelerde iklim değişiklikleri yaşamıştır. Ayrıca bu değişiklikler kademeli olarak ve doğal faktörlerle gerçekleşmiştir. Ancak sanayi devriminden bu yana tarihte ilk kez insan merkezli olarak tetiklenen bir iklim değişikliği yaşanmıştır. Atmosferde sera gazı birikmiş ve karbondioksit salınımı artmıştır. Bu faktörler, küresel olarak ısı oranlarının yükselmesini etkilemektedir. Bu durum, Afrika ve Asya gibi kıtasal alanlarda kuraklık oluşturacak güce sahiptir. Küresel ısınma, özellikle az gelişmiş ülke vatandaşları açısından insan hayatını dramatik bir şekilde etkileyebilecek düzeyde su kıtlığına, gıda krizlerine ve bulaşıcı hastalıklara neden olabilmektedir. Açıkçası durum bu insanları daha yaşanabilir alanlara doğru göç etmeye mecbur bırakacak niteliktedir. Spesifik olarak, Kuzey Avrupa ve ABD gibi ekonomik olarak gelişmiş ve daha yaşanabilir ülkeler açısından göç talebi ve yasa dışı/yasal göç konusunun kaçınılmaz olarak gündeme gelmesi beklenmelidir. Bu amaçla küresel ısınma, iklim krizi ve göç gibi konular incelenmiş, iklim değişikliğinin uzun vadede göç olgusuna doğrudan etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the facts, that the global warming and climate change's effects on the migration fact, areconsidered. The studies show that the land might experienced a harsh climate change which had continued for a million year in ice age. What's more, the humanity had experienced a variety of climate changes in the period between 8000-7000 BC in different degrees. Additionally these changes happened gradually and by natural factors. However, for the first time in history, a climate change, which triggered antropocentrically, has experienced since the industrial revolution. In the atmosphere, the greenhouse gas has collected and the carbondioxid emision has increased. These factors effects the rising of the heat rates globally. The situation has a power to form a draughtness in continental areas such as Africa and Asia. The Global warming can cause to water shortage, food crisis and contagious diseases which are able to effect human life dramatically, especially in terms of the citizens of the underdeveloped countries. Obviously the situation has a encouraging character these people to migrate toward more liveable areas. Specifically it should be expected inevitably that the migration demand and illegal/legal immigration issue will come into the question in terms of economically developed and more liveable contries such as North Europe and USA highlight as purposed destinations