Ülke imajının Türkiye'yi ziyaret etme niyeti üzerine etkisinde yumuşak güç unsurlarının düzenleyici rolü: Çin pazarı
Moderating role of soft power factors on the effect of country image on travel intent to Turkey: The China market
- Tez No: 817921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TETİK DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Uluslararası İlişkiler, Tourism, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Destinasyon imajının bir ülkeyi tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde belirleyici ve açıklayıcı bir rolü bulunmaktadır. Buna karşın bir ülkenin turistik cazibesinden doğan destinasyon imajına ek olarak, ülkenin uluslararsı ilişkiler açısından inşa ettiği siyasi cazibesi de ülkeyi tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde etkili olabilmektedir. Herhangi bir ülkenin kültürünün diğer ülke vatandaşları üzerinde hayranlık uyandırması, ülkenin; evrensel insani değerlere olan bağlılığı, dış politikasındaki söylem ve eylemlerinde meşruiyet arayışı, o ülkeye yönelik olumlu imajı ve algıyı pekiştirebilir. Bu varsayımdan hareketle araştırmanın amacı, destinasyon imajı ile Türkiye'yi tekrar ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkide yumuşak güç unsurlarının (kültür, siyasi değerler ve dış politika) düzenleyici etkisinin olup olmadığının açığa çıkarılmasıdır. Araştırma, Türkiye genelindeki muhtelif turizm destinasyonlarından kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen Çinli turistlere yüz yüze anket toplama tekniği uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Toplamda 270 anket analize tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda, destinasyon imajı ile Türkiye'yi tekrar ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkide yumuşak gücün her üç unsurunun da düzenleyici etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Buna göre, Çinli turistlerin Türkiye'ye dair yumuşak güç algılarının yüksek olması durumunda, turistlerin destinasyon imajına olumlu bakışları arttıkça, Türkiye'yi tekrar ziyaret etme niyetlerinin de arttığı görülmüştür. Benzer bir şekilde, Çinli turistlerin Türkiye'ye dair yumuşak güç algıları düştükçe Türkiye'yi tekrar ziyaret etme niyetleri de azalmaktadır. Sonuç olarak, Destinasyon imajı ve yumuşak güç unsurlarının ikisi birlikte, araştırma modelinin bağımlı değişkeni olan Türkiye'yi tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde aynı yönlü ve özellikle birlikte kullanıldığında daha güçlü bir etkiye sahiptir.ldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
The destination image plays a decisive and explanatory role in the intention to revisit a country. Additionally, apart from the touristic attractions, a country's political appeal in terms of international relations can also influence the intention to revisit. The admiration of a country's culture by citizens of other countries, its commitment to universal human values, and its pursuit of legitimacy in foreign policy discourse and actions can reinforce a positive image and perception of that country. Based on this assumption, the aim of this research is to determine whether soft power elements (culture, political values, and foreign policy) have a moderating effect on the relationship between destination image and the intention to revisit Turkey. The research involved conducting face-to-face surveys with Chinese tourists selected through convenient sampling at various tourism destinations across Turkey. A total of 270 questionnaires were analyzed. The results of the analysis indicate that all three elements of soft power have a moderating effect on the relationship between destination image and the intention to revisit Turkey. It was observed that when Chinese tourists have a high perception of Turkey's soft power, their intention to revisit Turkey increases as their positive perceptions of the destination image also increase. Conversely, as Chinese tourists' soft power perceptions towards Turkey decrease, their intention to revisit also decreases. In conclusion, both destination image and soft power factors have the same effect on the intention to revisit Turkey, which is the dependent variable of the research model, in the same direction, particularly when considered together.onra doldurulacaktır.