Kişilik özellikleri ve değerlere göre işyerinde kişi uyumunun iş tatmini ve görev performansı üzerindeki etkisi: Kişi-iş, kişi-yönetici, kişi-çalışma grubu ve kişi-örgüt uyumu açısından bir değerlendirme
The effects of person-environment fit on job satisfaction and task performance according to personality traits and values: An evaluation in terms of person-job, person-supervisor, person-work group and person-organization fit
- Tez No: 817922
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA İNCİ BOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kişilik özelliklerinin görev performansı ile olan ilişkisi ve bu ilişkide işyerinde kişi uyumu ve iş tatmini ile değerlerin rolünü belirlemektir. Çalışmada, kamu ve özel sektör çalışanlarından çevrimiçi toplanan 1328 anket analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, D kişilik özellikleri ile kişi-iş uyumu (β = -0,433, p < 0,01), kişi-yönetici uyumu (β = -0,423, p < 0,01), kişi-çalışma grubu uyumu (β = -0,432, p < 0,01) ve kişi-örgüt uyumu (β = -0,454, p < 0,01) ve I kişilik özellikleri ile kişi-iş uyumu (β = -0,073, p < 0,01), kişi-yönetici uyumu (β = -0,130, p < 0,01), kişi-çalışma grubu uyumu (β = -0,095, p < 0,01) ve kişi-örgüt uyumu (β = -0,082, p < 0,01) arasında anlamlı ve negatif; S kişilik özellikleri ile kişi-iş uyumu (β = 0,584, p < 0,01), kişi-yönetici uyumu (β = 0,596, p < 0,01), kişi-çalışma grubu uyumu (β = 0,614, p < 0,01) ve kişi-örgüt uyumu (β = 0,602, p < 0,01) arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Diğer yandan D kişilik özellikleri (β = -0,446, p < 0,01) ve I kişilik özellikleri (β = -0,128, p < 0,01) ile görev performansı arasında anlamlı ve negatif bir ilişki; S kişilik özellikleri (β = 0,605, p < 0,01) ve C kişilik özellikleri (β = 0,071, p < 0,01) ile anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilirken; iş tatmininin (β = 0,600, p < 0,01) görev performansı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between different personality traits and task performance and the role of person fit in the workplace and job satisfaction and values in this relationship. In the study, 1328 questionnaires collected online from public and private sector employees were analyzed. According to the results of the study, D personality traits and person-job fit (β = -0,433, p < 0,01), person-manager fit (β = -0,423, p < 0,01), person-workgroup fit (β = -0,432, p < 0,01) and person-organization fit (β = -0,454, p < 0,01) and I personality traits and person-job fit (β = -0,073, p < 0,01), person-manager fit (β = -0,130, p < 0,01) 0,01), person-study group fit (β = -0,095, p < 0,01) and person-organization fit (β = -0,082, p < 0,01) were significant and negative; S personality traits with person-job fit (β = 0,584, p < 0,01), person-manager fit (β = 0,596, p < 0,01), person-workgroup fit (β = 0,614, p < 0,01) and person-organization fit (β = 0,602, p < 0,01) significant and positive relationship was found. On the other hand, there was a significant and negative correlation between D personality traits (β = -0,446, p < 0,01) and I personality traits (β = -0,128, p < 0,01) and task performance; While a significant and positive relationship was detected with S personality traits (β = 0,605, p < 0,01) and C personality traits (β = 0,071, p < 0,01); job satisfaction (β = 0,600, p < 0,01) was found to have a significant and positive effect on task performance.