Elektronik tekstillerin kişiye özel moda tasarımında kullanımına yönelik arayışlar
Exploring the use of electronic textiles in haute couture fashion design
- Tez No: 817930
- Danışmanlar: PROF. NAİLE RENGİN OYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yirminci yüzyılla başlayan akıllı tekstil çağı milenyum çağına gelindiğinde elektronik tekstil olarak karşımıza çıkmaktadır. Malzeme ve teknoloji alanında görülen büyük hızdaki ilerlemeler, yüksek performanslı lifler, silikon temelli çipler, küçük elektronik devreler gibi bir asır önce imkânsız görülen birçok teknolojik gelişmeyi mümkün kılmıştır. Mühendislik, malzeme ve sağlık alanlarındaki araştırmalar sonucunda geliştirilen ve gün geçtikçe kullanımı yaygınlaşan elektronik tekstilleri, Alexander McQueen ve Hüseyin Çağlayan gibi ünlü tasarımcılar moda dünyasına sokmuşlardır.“Elektronik tekstillerin kişiye özel moda tasarımında kullanımına yönelik yeni arayışlar”isimli bu çalışmada, moda tasarımı ve tekstil sanatları üzerinde teknolojinin yansımaları irdelenmiş ve elektronik tekstil kavramı araştırılmıştır. Elektronik tekstillerin gelişimi, moda ve tekstil sanatlarındaki uygulamaları analiz edilmiştir. Tüm bu veriler ışığında elektronik tekstillerin tekstil sanatlarında bir enstrüman olarak kullanımı üzerine“devinim”temalı prototip kıyafetler hazırlanmıştır. Hazırlanan kreasyonun tasarım ve üretim aşamaları detaylı olarak anlatılmıştır. Her ne kadar elektronik tekstillerle çalışan çok sayıda tasarımcı olsa da özellikle ülkemizde bu alanda yapılan deneysel uygulamalı araştırma sayısı azdır. Bu açıdan bu çalışma literatüre önemli katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The era of smart textiles, which originated in the twentieth century, has arisen as electronic textiles in the new millennium. The remarkable progress in materials and technology has enabled advancements such as high-performance fibers, silicon-based chips, and miniature electronic circuits that were once considered impossible a hundred years ago. Electronic textiles were developed in engineering, medical and material science areas, and renowned designers like Alexander McQueen and Hussein Chalayan have introduced them to the fashion industry. This study titled“Exploring the use of Electronic Textiles in Haute-Couture Fashion Design”investigates into the impact of technology on fashion design and textile arts, comprehensively examines the concept of electronic textiles. The development and application of electronic textiles in fashion and textile arts are analyzed. Building upon these insights, the study explores the creation of“motion”themed prototype garments utilizing electronic textiles as an artistic medium. Detailed explanations are provided regarding the design and production processes of the creations. Although there are many designers working with electronic textiles, the number of experimental and applied research studies in this field, particularly in our country, remains limited. Hence, this study aims to make a significant contribution to the existing literature.