A new approach to increase variability and playability via game blending
Oyun harmanlama yoluyla çeşitliliği ve oynanabilirliği geliştirmek için yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 817952
  2. Yazar: ÖMER FARUK KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SÜRER, DOÇ. DR. AYSU BETİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez kapsamında gelişmiş Prosedürel İçerik Oluşturma (PCG) teknikleri kullanılarak oyun düzeylerinin oynanabilirliğini sağlayacak şekilde farklı oyunlar birleştirilmektir. Tezin amacı, oyunların çeşitliliğini ve tekrar oynanabilirliğini artırmak ve aynı zamanda manuel tasarım için gereken kapsamlı çabayı azaltmaktır. Bu çalışmada, Genel Oyun Yapay Zeka (GVGAI) oyun açıklamalarını ve oyun seviyesi tanımlarını bir araya getirerek oyunları birleştirmeye yönelik yeni bir yaklaşım incelenmiştir ve çok sayıda oyunda geniş uygulanabilirliğe sahip bir çözüm ortaya çıktığı gözlenmiştir. Araştırma sorusunu etkili bir şekilde ele almak için, öncü bir hibrit model olan Variational Autoencoder Generative Adversarial Networks (VAEGANs) kullanılmıştır. Bu hibrit model, içerik oluşturmayı kolaylaştırmak için Varyasyonel Otomatik Kodlayıcıların (VAEs) ve Çekişmeli Üretici Ağların (GANs) özelliklerini bir araya getirmektedir. Kovaryans Matrisi Uyarlama Evrimi Stratejisi (CMA-ES) aracılığıyla üretken ağlardaki gizli vektörleri optimize etmek için A* algoritmalarını ve Pekiştirmeli Öğrenme (RL) ajanlarını dahil ederek oynanabilirliği sağlamaya odaklanılmıştır. Çeşitli deneyler yoluyla, GAN, VAE ve VAEGAN yöntemlerinin oyun seviyelerini harmanlamadaki performansı değerlendirilmiştir ve yeni, çeşitli ve oynanabilir karışık seviyeler yaratma kapasiteleri incelenmiştir. VAEGAN, VAE ve GAN yöntemlerinin yeteneklerini aşan farklı, karmaşık ve çeşitli düzeyler üreten üstün model olarak ortaya çıkmıştır. Bu geliştirilmiş performans, başarısını VAEGAN yönteminin her iki modelin de güçlü yönlerinden yararlanırken modellerin bazı dezavantajlarından kaçınmasına olanak tanıyan kodlayıcı-kod çözücü mimarisi ile çekişmeli eğitimin birleşimine borçludur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the objective is blending game levels in a way that retains and ensures playability, using advanced procedural content generation techniques. The motivation stems from the aim to increase the diversity and replayability of games and concurrently reduce the extensive effort required for manual design. A novel approach to game blending is examined, unifying The General Video Game AI (GVGAI) game descriptions with level representations, resulting in a solution with broad applicability across a multitude of games. To address the research question effectively, the use of Variational Autoencoder Generative Adversarial Networks (VAEGANs) is introduced, a pioneering hybrid model which combines the unique strengths of Variational Autoencoders (VAEs) and Generative Adversarial Networks (GANs) to facilitate superior level blending and generation. A focus has been placed on enhancing playability, incorporating A* algorithms and Reinforcement Learning (RL) agents to optimize latent vectors in generative networks via the Covariance Matrix Adaptation Evolution Strategy. Through several experimentations, the performance of GANs, VAEs, and VAEGANs in blending game levels was assessed, discovering their capacity to create novel, diverse, and playable mixed levels. VAEGANs emerged as the superior model, producing distinct, intricate, and varied levels surpassing the capabilities of VAEs and GANs. This enhanced performance owes its success to the combination of the encoder-decoder architecture and adversarial training, allowing VAEGANs to utilize the strengths of both models while avoiding some of their individual drawbacks.