Bankacılık sektöründe bilgi paylaşımı, örgütsel özdeşleşme ve takım tepkiselliği arasındaki ilişkilerin belirlenmesi: TR 63 bölgesinde bir uygulama
Determination of the relationships between knowledge sharing, organizational identification and team reflexivity in banking sector: An application in TR 63 region
- Tez No: 817978
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Toplumların gelişmesinde bilgi en önemli unsurlardan birisidir. Bilgi yoğun toplumlarda örgütsel desteğe olan ihtiyaç her zamankinden daha çoktur. Takım üyelerinin gelişen olaylara birlikte tepki vermeleri sağlandığında hem bilgi paylaşımı hem de örgütsel özdeşleşme düzeyinin arttığı ifade edilmektedir. Bankalar bireylerin örgütsel desteğe ihtiyaç duyduğu iş kollarından birisidir. Bölgesel kalkınma açısından önemli bir yere sahip olan ve Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş illerinden oluşan TR 63 bölgesinde de ekonomik etkinliklerde bankacılık sektörünün önemli faaliyetler gerçekleştirdiği görülmektedir. Bu bakış açısından hareketle bu çalışma TR 63 bölgesinde bankacılık sektöründe örgütsel özdeşleşme, bilgi paylaşımı ve takım tepkiselliği arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla detaylı bir yazın taraması yapılmış ve önceki çalışmalar incelenmiştir. Böylece teorik altyapı oluşturulmuş ve önceki çalışmalardan uyarlanan bir anket 247 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilerek örgütsel özdeşleşme algısının düşük olduğu, takım tepkiselliği ve bilgi paylaşımı algılarının ise yüksek olduğu tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen yapısal eşitlik modeli testinden mevcut durumda örgütsel özdeşleşmenin takım tepkiselliği ve bilgi paylaşımını olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Takım tepkiselliği ile bilgi paylaşımının ise birbirlerini olumlu etkilediğine dair sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmanın hem araştırma deseni hem de yazın taraması bakımından konu ile ilgilenecek olan araştırmacılara yol gösterebileceği ümit edilmektedir. Ayrıca araştırmacı ve banka yöneticilerinin uygulayabilecekleri bir takım önerilerde de bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Knowledge is one of the most important elements in the development of societies. In knowledge-intensive societies, the need for organizational support is greater than ever. It is stated that when team members are provided to react together to developing events, both the level of information sharing and organizational identification increase. Banks are one of the business lines where individuals need organizational support. It is seen that the banking sector performs important activities in economic activities in the TR 63 region, which has an important place in terms of regional development and consists of the provinces of Hatay, Osmaniye and Kahramanmaraş. From this point of view, this study was carried out to examine the relationships between organizational identification, information sharing and team reactivity in the banking sector in TR 63 region. For this purpose, a detailed literature review was conducted and previous studies were examined. Thus, a theoretical background was created and a questionnaire adapted from previous studies was applied to 247 people. By analyzing the data obtained, it was determined that the perception of organizational identification was low, while the perceptions of team reactivity and information sharing were high. From the structural equation model test carried out, it was determined that in the current situation, organizational identification negatively affects team reactivity and information sharing. Results have been obtained showing that team reactivity and knowledge sharing affect each other positively. It is hoped that this study will guide the researchers who will be interested in the subject in terms of both research design and literature review. In addition, a number of recommendations are made that researchers and bank managers can implement.