Ankara Büyükşehir Belediyesinde COVDİ-19 geçirmiş çalışanların hastalık süreçleri ve işe dönüş deneyimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the sickness period and return-to-work experiences of employees who contracted COVİD-19 in Ankara Metropolitan Municipality
- Tez No: 817977
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÇÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı COVID-19 geçirmiş Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının COVID-19 geçirdikten sonra iş hayatına dönüşte zorlanma durumu, izolasyon dönemi sonrasında çevreden suçlayıcı tutum hissetme durumu ve COVID-19 geçirdikten sonra psikolojik yardım ihtiyacı durumunu ve ilişkili etkenleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel tipte olup, Eylül 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evreni, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan bilgiler doğrultusunda, Ankara ilinin çeşitli ilçelerinde bulunan COVID-19 geçirmiş 4400 Ankara Belediyesi çalışanıdır. Minimum örneklem büyüklüğü 216 hesaplanmış, çalışma grubunu araştırmaya katılmayı kabul eden 222 kişi oluşturmuştur. Veri toplama formu COVID-19 geçirmiş belediye çalışanlarına kurumları tarafından çevrimiçi olarak iletilmiş olup, kişisel ve sosyal özellikler ile ilgili bir bölüm (10 soru) ve kişinin hastalık ve işe dönüş deneyimleri ile ilgili bir bölümü (47 soru) içererek toplamda 57 sorudan oluşmaktadır. Soruların hazırlanışında bir ölçek kullanılmamış olup, COVID-19 geçirmiş kişiler üzerinde yapılmış çeşitli çalışmalar ve COVID-19'u psikososyal açıdan ele alan ölçeklerin sorularından yararlanılmıştır. Araştırma için Sağlık Bakanlığı Bilimsel Araştırma Platformundan, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Etik Kurulundan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığından gerekli izinler alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada elde edilen sayısal ve kategorik verilerin tanımlayıcı istatistikleri analiz edildi ve sayısal parametreler medyan veya ortalama±SS, kategorik değişkenler ise frekans ve yüzde şeklinde ifade edilmiştir. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluk değerlendirmesi için Kolmogrov-Smirnov testi, histogram analizleri ve skewness/kurtosis verileri kullanılmıştır. Sayısal parametrelerin gruplar arası homojenite özelliklerinin analizi için Levene's Testi kullanılmıştır. Normal dağılım özelliği gösteren parametreler için bağımsız iki grubun karşılaştırılması için bağımsız t-testi, normal dağılım özelliği göstermeyen parametreler için ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. İkili ilişkilerin ve modellemelerdeki analizlerin doğruluğu Hosmer-Lemeshow Testi ile doğrulanmıştır. İkili kategorik grupların birbiri ile ilişkisinin analizi için Ki-kare veya Fisher's Exact testleri kullanılmıştır. Anlamlı fark saptanan değişkenlerde ikili lojistik regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluate the difficulties experienced by Ankara Metropolitan Municipality employees after recovering from COVID-19 in returning to work, the perception of blame from their surroundings after the isolation period, and the need for psychological help after contracting COVID-19, as well as the associated factors. Materials and Methods: This study was conducted as a cross-sectional research between September 2021 and February 2022. The study population consisted of 4400 Ankara Metropolitan Municipality employees who had contracted COVID-19 in various districts of Ankara, according to the information provided by the municipality. The study group was formed by 222 individuals who agreed to participate in the study from this population. The data collection form, consisting of a section related to personal and social characteristics (10 questions) and a section related to the illness and return-to-work experiences of the individuals (47 questions), totaling 57 questions, was sent online to the municipality employees who had contracted COVID-19. No scale was used in the preparation of the questions, and various studies conducted on individuals who had contracted COVID-19 and scales that address COVID-19 from a psychosocial perspective were used to form the questions. Necessary permissions were obtained from the Ministry of Health Scientific Research Platform, Ankara University Rectorate Ethics Committee, and Ankara Metropolitan Municipality Health Affairs Department for the research. The SPSS 21.0 package program was used for data analysis. Descriptive statistics of numerical and categorical data obtained in the study were analyzed, and numerical parameters were expressed as median or mean±standard deviation, while categorical variables were expressed as frequency and percentage. The Kolmogorov-Smirnov test, histogram analyses, and skewness/kurtosis values were used to evaluate the normal distribution of numerical variables. Levene's test was used to analyze the homogeneity properties of numerical parameters between groups. The independent t-test was used to compare two independent groups for numerical parameters showing normal distribution, while the Mann-Whitney U test was used for parameters that did not show normal distribution. Binary logistic regression analysis was applied for variables showing significant differences. The accuracy of the binary relationships and analyses in the modeling was verified with the Hosmer-Lemeshow test. The chi-square or Fisher's exact tests were used to analyze the relationship between binary categorical groups. A type-I error rate of 5% was assumed throughout the study, and a p-value of less than 0.05 was considered significant. Results: The average age of the participants in the study was 37.7±7.2, with 78.4% male and 65.1% unmarried. 49.6% of the participants were undergraduate/graduate degree holders, and the largest group worked for EGO General Directorate (16.7%). 22.1% of the participants reported having a chronic illness, while this rate was 5% for psychiatric illnesses. 38.5% of the participants identified the workplace as the source of transmission, and 12.2% were hospitalized for COVID-19 treatment during their illness. Additionally, 55% of the participants reported experiencing difficulties or challenges during home isolation, and 59.9% reported having difficulty accessing accurate and comprehensive information during the COVID-19 period. 47.4% of the participants reported that they had difficulty returning to work after COVID-19 infection.The study also found that women were 1.96 times more likely to experience difficulties in returning to work compared to men (B=0.677, OR=1.96, p=0.04), individuals who received inpatient treatment were 3.69 times more likely to experience difficulties in returning to work compared to those who did not receive inpatient treatment (Exp(B)=3.69, p=0.005), and individuals who experienced income loss during the pandemic were 1.78 times more likely to experience difficulties in returning to work (B=0.580, OR=1.78, p=0.03). 18.5% of the participants reported feeling a blaming attitude from at least one group (family, relative, neighbor, friends) in their environment after the isolation period. Participants who did not perform desk jobs were found to have 3.51 times more likelihood of being exposed to blaming attitudes compared to those who performed desk jobs (B=1.25, OR=3.51, p=0.004). The group who experienced isolation during the pandemic was found to have 2.33 times more likelihood of being exposed to blaming attitudes compared to the group who did not experience isolation (B=0.849, OR=2.33, p=0.02).