Patent database analysis for carbon reinfirced nano-composites used as conductivity surfaces for aerospace industry
Havacılıkta yüzeysel iletkenliği artırmak için kullanılan karbon esaslı nano kompozitlerin kullanımı üzerine patent veritabanı analizi
  1. Tez No: 818161
  2. Yazar: AYŞEGÜL BEREKETLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN OKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Havacılık ve uzay endüstrisinin gelişmesi ile beraber havacılıkla ilgili kritik ileri teknoloji çalışmaları ve araştırmaları da gelişmektedir. Bu kritik ileri teknolojilerden biri de düşük yoğunluklu, yüksek elektriksel, optik, fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikleri nedeniyle nano kompozit teknolojileridir. Özellikle karbon takviyeli nano kompozitler bu özellikleri karşılayarak ileri teknolojik çözümler sağlamaktadır. Nano kompozitler de havacılıkta kullanımı yaygınlaşmaya başlayan yenilikçi malzeme teknolojilerindendir. Yenilikçi malzeme teknolojileri üzerine yapılan iyileştirmeler ve geliştirmeler sırasında, patent veri tabanı analizi, Ar Ge çalışmalarının yol haritası rotalarını destekleyebilir. Patent veri tabanı araştırması ve analizi, araştırmacılara teknolojinin nereye evrildiğini gösterir. Ayrıca patentler, araştırmacılara son teknolojik gelişmeleri gösterir ve yeni buluşlar hakkında ipuçları verir. Bu çalışmada, havacılıkta metal ve kompozit yüzeylerinin elektriksel ve ısıl iletkenliğinin iyileştirilmesi amacıyla kullanılan karbon takviyeli nano kompozitlerin patent veri tabanı analizi yapılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, havacılık alanında kullanılan karbon takviyeli nano kompozit malzemelerin patent veri tabanı araştırması yapılarak patent veri tabanı ile teknolojik gelişmenin ilişkisini yorumlamaya yardımcı olacak veriler elde etmektir.
Özet (Çeviri)
Research and development studies has been developing especially on critical advanced technologies of aerospace industry along with aviation and space industry. Especially carbon reinforced nano composites can provide advanced technological support to meet such properties. One of this advanced technology is the nano composite technologies because nano composite materials have low weight and high electrical, optical, physical, chemical and mechanical properties. Nano composites are novel materials technology that has been improvingly used in aerospace industry. In the course of these improvements on novel materials, patent database analysis can support the studies and their route for improvements. Patent database search and analysis are important tool to identify technological roadmap. Researchers confirm their R&D policy by checking patent databases. In this study, patent database analysis has been carried out for carbon reinforced nano composites that are used for improving electrical and thermal conductivity of metal and composite surfaces used in aviation industry. It is also aimed to gather data to guide the evaluation of the relationship between patent database and technological development of carbon reinforced nano composites.