Sağlık çalışanlarında Covid 19 korkusunun örgütsel bağlılığa etkisi: Bir özel hastane araştırması
The effect of fear of Covid 19 on organizational commitment in healthcare professionals: A private hospital study
  1. Tez No: 818166
  2. Yazar: BEGÜM TUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGUN IRMAK ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu yüksek lisans tezi, COVID-19 korkusunun özel bir hastane ortamında sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışma, sağlık sektörünü ve çalışanlarını önemli ölçüde etkileyen ve devam etmekte olan küresel salgın bağlamında temellendirilmiştir. Çalışmada, sağlık çalışanlarının COVID-19 korkusu ve kurumlarına bağlılık düzeyleri hakkında veri toplamak için anket uygulanarak nicel bir yaklaşım izlenmiştir. Anket, tutarlılık ve güvenilirliklerini sağlamak için faktör analizi ve güvenilirlik analizi yoluyla doğrulanan COVID-19 korkusu ve örgütsel bağlılık ölçümlerini içermektedir. Çalışmanın modeli, COVID-19 korkusunun sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılığını olumsuz yönde etkilediğini varsaymaktadır. Bu hipotez, ölçümleri doğrulamak için faktör analizi ve COVID-19 korkusu ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemek için regresyon analizi dahil olmak üzere istatistiksel analizler kullanılarak test edilmiştir. Katılımcıların demografik dağılımına bakıldığında, kadın katılımcıların çoğunlukta olduğu (%78,0) ve ağırlıklı yaş grubunun 20-30 yaş (%58,5) olduğu görülmektedir. Katılımcıların eğitim durumları çeşitlilik göstermekte olup en büyük kesim ön lisans derecesine sahiptir (%45,1). Departmanlar arasındaki dağılımda hemşireler (%29,8) ve hasta hizmetleri (%27,6) başı çekmektedir. Çalışmadan elde edilen önemli bulgular şunlardır: Departmanlar arasında cinsiyet açısından önemli bir eşitsizlik söz konusudur; Doktorlar departmanı hariç, kadınların sayısı erkeklerden fazladır. Yaş ve deneyim arasında doğrudan bir korelasyon vardır; genç katılımcılar daha az deneyime sahipken yaşlılar daha fazla deneyime sahiptir. Sağlık sektöründeki rollerin eğitim ön koşullarını yansıtan, departmanlar arasında eğitim seviyelerinde net bir ayrım. Medeni durum yaşla birlikte tipik bir dağılım göstermekte olup, genç katılımcılar ağırlıklı olarak bekârdır. Faktör analizi, tüm maddelerin“COVID-19 Korkusu”faktörü ve ayrıca üç alt boyuta ayrılan“Örgütsel Bağlılık”değişkeni için iyi göstergeler olduğunu ortaya koymuştur: Normatif Bağlılık, Devamlılık Bağlılığı ve Duygusal Bağlılık. Güvenilirlik analizi, hem“COVID-19 Korkusu”ölçeği (Cronbach's alpha: 0,820) hem de“Örgütsel Bağlılık”ölçeği (Cronbach's alpha: 0,850) için yüksek iç tutarlılık göstermiştir. Fark testleri, cinsiyetin hem COVID-19 korkusu hem de bağlılığın çeşitli yönleri üzerindeki önemli etkisini vurgulamıştır. Ancak medeni durum bu değişkenler üzerinde anlamlı bir etki göstermemiştir. Departman aidiyeti COVID-19 korkusunu ve iki bağlılık alt boyutunu önemli ölçüde etkilerken, bazı departmanların yanıtlarında önemli bir fark görülmemiştir. Korelasyon analizi, COVID-19 korkusu arttıkça Normatif ve Duygusal Bağlılıkta artış, Devamlılık Bağlılığında ise düşüş olduğunu göstermiştir. Regresyon analizi ayrıca COVID-19 korkusunun her üç bağlılık alt boyutundaki varyansları değişen derecelerde açıkladığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışma COVID-19 salgınının sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılığı üzerindeki derin etkisinin altını çizmekte ve demografik faktörler, korku ve bağlılık düzeylerinin karmaşık etkileşimini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis explores the impact of COVID-19 fear on the level of organizational commitment of healthcare workers in a private hospital setting. The study is grounded in the context of the ongoing global pandemic, which has significantly affected the healthcare sector and its employees. In the study, a quantitative approach was followed by applying a questionnaire to collect data on healthcare workers' fear of COVID-19 and their level of commitment to their organizations. The questionnaire included measures of fear of COVID-19 and organizational commitment, which were validated through factor analysis and reliability analysis to ensure their consistency and reliability. The model of the study hypothesizes that fear of COVID-19 negatively affects the organizational commitment of healthcare workers. This hypothesis was tested using statistical analyses, including factor analysis to validate the measures and regression analysis to examine the relationship between fear of COVID-19 and organizational commitment. The demographic distribution of the participants shows that the majority of the participants were female (78.0%) and the predominant age group was 20-30 years old (58.5%). The educational status of the participants varied, with the largest proportion having an associate's degree (45.1%). The distribution among departments was dominated by nurses (29.8%) and patient services (27.6%). Important findings from the study are as follows: There is a significant gender disparity across departments; with the exception of the doctors' department, women outnumber men. There is a direct correlation between age and experience, with younger respondents having less experience and older respondents having more experience. A clear distinction in educational levels across departments, reflecting the educational prerequisites of roles in the health sector. Marital status shows a typical distribution with age, with younger respondents being predominantly single. Factor analysis revealed that all items are good indicators for the“Fear of COVID-19”factor and also for the“Organizational Commitment”variable, which is further divided into three sub-dimensions: Normative Commitment, Continuance Commitment and Affective Commitment. Reliability analysis showed high internal consistency for both the“COVID-19 Fear”scale (Cronbach's alpha: 0.820) and the“Organizational Commitment”scale (Cronbach's alpha: 0.850). Difference tests highlighted the significant impact of gender on both fear of COVID-19 and various aspects of commitment. However, marital status did not show a significant effect on these variables. While departmental affiliation significantly influenced the fear of COVID-19 and the two engagement sub-dimensions, no significant difference was seen in the responses of some departments. Correlation analysis showed that as the fear of COVID-19 increased, there was an increase in Normative and Affective Commitment and a decrease in Continuance Commitment. Regression analysis also revealed that fear of COVID-19 explained variances in all three commitment sub-dimensions to varying degrees. In conclusion, this study underscores the profound impact of the COVID-19 pandemic on healthcare workers' organizational commitment and highlights the complex interplay of demographic factors, fear, and commitment levels.