Burdur - Antalya Yöresi Neolitik ve Kalkolitik Çağ yerleşmelerinde taşınmaz eşya uygulamaları
Practices related to immovable objects at Neolithic and Chalcolithic Period settlements in the Burdur - Antalya Region
  1. Tez No: 818220
  2. Yazar: ONUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN UMURTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Burdur-Antalya Yöresi, Antik adı Psidia olan Burdur ili ile Antalya'nın kuzey bölümünü kapsayan alanı ifade eder. Yöre'de uzun yıllar süren araştırmalarda, Neolitik ve Kalkolitik Çağ'lara ait çeşitli kültürlerin saptandığı önemli yerleşmeler açığa çıkarılmıştır. Söz konusu Yöre'de yer alan Bademağacı, Höyücek, Kuruçay ve Hacılar, çalışma kapsamında araştırılmış ve bu yerleşmelerde yapılmış olan kazılardan elde edilen bilgiler esas alınarak, Yöre'nin Neolitik ve Kalkolitik Çağlar'ında kullanılan taşınmaz eşya uygulamaları incelenmiştir. Çalışmaya konu olan taşınmaz eşya; günlük işlevi olan taşınmazlar ve dinsel işlevi olan taşınmazlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Günlük işlevi olan taşınmazlar; ocaklar/fırınlar, ateş kutuları, platformlar/sekiler, paravanalar, tezgahlar ve depolama üniteleri; dinsel işlevi olan taşınmazlar ise küvet/hücre, minyatür merdiven ve kerpiç stelli ocaklar olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, taşınmaz eşyanın ait olduğu yapıların mimari özelliklerine de yer verilmiştir. Ayrıca hem taşınmaz eşya hem de yerleşmelerin mimari özellikleri, çağdaş komşu bölgeler ile karşılaştırılarak, benzer ve farklı özellikler saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Burdur-Antalya Region refers to the area covering the province of Burdur, whose ancient name is Psidia, and the northern part of Antalya. Many years of research in the region have uncovered important settlements dating back to the Neolithic and Chalcolithic Periods, where various cultures have been identified. Bademağacı, Höyücek, Kuruçay and Hacılar in the region were investigated within the scope of this study and the immovable objects used in the Neolithic and Chalcolithic Periods of the region were analyzed based on the information obtained from the excavations in these settlements. The immovable objects subject to study were divided into two groups; immovables with daily purposes and immovables with religious purposes. The immovables with daily functions were identified as hearths/ovens, fire boxes, platforms/seats, screens, counters and storage units; while the immovables with religious purposes were identified as bathtubs/cells, miniature stairs and hearths with mudbrick stele. This study also includes the architectural characteristics of the buildings which the immovable objects belong. In addition, the architectural features of both the immovable objects and the settlements were compared with those of the neighboring regions in order to identify similar and different features.