Mevcut betonarme bir yapının performans değerlendirmesi ile güçlendirme sonrası analiz sonuçlarının doğrusal ve doğrusal olmayan hesap yöntemleriyle karşılaştırılması
Comparison of performance evaluation of an existing reinforced concrete structure and post-retrofitting analysi̇s results wi̇th linear and non-linear calculation methods
  1. Tez No: 818258
  2. Yazar: BUĞRA ÇELTİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
AFAD verilerine göre ülke nüfusunun önemli bölümü yüksek derecede deprem riski olan bölgelerde yerleşmiş durumdadır. Ülkemizdeki yapı stoğunun büyük bir kısmının yapım aşamasındaki kusurlar, donatı detay hataları, sistem seçimi ve boyutlandırma hatası ile TBDY 2018'in getirdiği güncel kriterlere göre kontrolünün sağlanmadığı düşünüldüğünde onarım ve güçlendirme uygulaması gerektiren fazla miktarda yaşlı bina olabileceği bir gerçektir. Bu sebeple ülkemizdeki yapılar için performans analizi ve güçlendirme konuları son derece önemli olup yapı tasarımlarının deprem etkisi altında en gerçekçi şekliyle hesap edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, 2007 Deprem Yönetmeliği'ne göre inşa edilmiş, İzmir'de bulunan bir yapı incelenmiştir. İnceleme kapsamında yapının TBDY 2018' de belirtilen hesap yöntemlerinden; doğrusal hesap yöntemi; mod birleştirme ve doğrusal olmayan hesap yöntemi; çok modlu itme yöntemi kullanılarak Sta4-CAD 14.1 versiyonu paket programıyla performans analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda yapının gerekli performans düzeylerini sağlamadığı tespit edilmiştir. Daha sonra binanın mimari planı göz önüne alınarak ilave betonarme perde duvarlar ile güçlendirilmiş ve analizler tekrarlanmıştır. Yapının deprem etkisi altındaki davranışı ile taşıyıcı elemanlarda oluşan hasar durumları tüm analizler için ayrı ayrı değerlendirilerek kıyaslanmıştır. Çalışmada betonun elastisite modülü Eurocode 2 ve TS 500 yönetmeliklerine göre hesaplanıp programa tanımlanmış ve iki farklı elastisite modülü üzerinden güçlendirme öncesi ve güçlendirme sonrası durumları doğrusal ve doğrusal olmayan hesap yöntemleriyle kombine edilerek toplamda 8 adet analiz yapılmıştır. Yapı mühendisliğindeki gelişmeler, bilgisayar teknolojisindeki ilerleme neticesinde TBDY 2018' de yer alan farklı hesap yöntemleriyle yapılan çözümlerin, analiz sonuçlarına olan etkisine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to AFAD data, a significant part of the country's population is settled in regions with high earthquake risk. Considering that a large part of the building stock in our country is not controlled according to the current criteria brought by TBDY 2018 due to defects in the construction phase, reinforcement detail errors, system selection and sizing errors, it is a fact that there may be a large number of old buildings that require repair and reinforcement. For this reason, performance analysis and reinforcement issues are extremely important for the buildings in our country, and the building designs should be calculated in the most realistic way under the influence of earthquakes. In this study, a building in İzmir, which was built according to the 2007 Earthquake Code, was examined. Within the scope of the examination, one of the calculation methods specified in TBDY 2018; linear calculation method; mode coupling and nonlinear computation method; Performance analyzes were made with the Sta4-CAD 14.1 version package program using the multi-modal pushing method. As a result of the analysis, it was determined that the building did not provide the required performance levels. Then, considering the architectural plan of the building, it was reinforced with additional reinforced concrete shear walls and the analyzes were repeated. The behavior of the building under the influence of earthquakes and the damage to the load-bearing elements were evaluated separately for all analyzes and compared. In the study, the elasticity module of concrete was calculated according to Eurocode 2 and TS 500 regulations and defined in the program, and a total of 8 analyzes were made by combining the pre- and post-reinforcement situations with linear and non-linear calculation methods over two different elasticity modules. As a result of developments in structural engineering and advances in computer technology, the effect of solutions made with different calculation methods in TBDY 2018 on the results of the analysis was highlighted.