Synthesis and characterization of zinc oxide nano-particles and their medical applications by pulse laser ablation in liquid (PLAL) technique
Sıvı (PLAL) teknolojisinde darbeli lazer ablasyonu ile çinko oksit nano-parçacıklarının sentezi, karakterizasyonu ve tıbbi uygulamaları
- Tez No: 818283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY GENÇYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, darbeli lazer ablasyonu tekniği (PLAL) ile ZnO nanoparçacıklarının (ZnONPs) sentezi ve karakterizasyonu üzerinde çalışılmıştır. ZnONPs'leri çift damıtılmış suda hazırlanan koloidal çözeltilerdeki yüksek saflıkta (%99,99) çinko hedefine Nd-YAG lazer bombardıman edilerek sentezlenmiştir. Darbeli lazer ablasyonu tekniği (PLAL) ile ZnONPs'lerinin sentezlenmesi farklı darbe (100, 150, 200, 250, 300, 350, 400) sayıları uygulanarak yapılmıştır. Sentezlenen ZnONPs'larının fiziksel ve biyolojik özellikleri üzerine darbe sayısının etkisi araştırılmıştır. Bu parçacıkların fiziksel karakterizasyonunda ZnONPs'lerin yapısal, morfolojik ve optik özellikleri sırasıyla X-ışını kırınım difraktometresi (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (FESEM), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FITIR), UV-Vis spektroskopisi kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca biyolojik özellikleri için agar disk difüzyon yöntemi kullanılarak antibakteriyel aktiviteleri belirlenmiştir. X-ışını kırımın analizi sonucundan sentezlenen nanopartiküllerin altıgen wurtzite yapıda olduğu belirlenmiştir ve tane boyutu hesaplanmıştır. ZnONPs'larının yapısal özellikleri üzerine darbe sayısının etkisi olmaz iken morfolojik özelliklerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. ZnONPs'lerin boyutlarının 66.2-66.7 nm arasında değiştiği ve bu parçacıkların şekillerinin darbe sayısındaki artışla küresel hale geldiği belirlenmiştir. FTIR spektroskopisi ile ZnONPs'lerin yapısındaki bileşikler tespit edilmiştir. Soğurma ve geçirgenlik spektrumları elde edilmiş ve nanoparçacıkların yasak bant aralığı ve kırılma indisi değerleri hesaplanmıştır. ZnONPs'lerin antibakteriyel aktivitesi, besleyici agar slantları üzerinde büyütülen iki gram pozitif (Staphylococcus epidermis ve Streptococcus mutantları) ve iki gram negatif (Pseudomonas aeruginosa ve Escherichia coli) bakterisi üzerindeki etkisi araştırılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis and characterization of ZnO nanoparticles (ZnONPs) by pulsed laser ablation technique (PLAL) were studied. ZnONPs were synthesized by Nd-YAG laser bombardment of high purity (99.99%) zinc targets in colloidal solutions prepared in double distilled water. Synthesis of ZnONPs by pulsed laser ablation technique (PLAL) was performed by applying different pulse numbers (100, 150, 200, 250, 300, 350, 400). The effect of pulse number on the physical and biological properties of synthesized ZnONPs was investigated. In the physical characterization of these particles, the structural, morphological, and optical properties of ZnONPs were made using X-ray diffraction diffractometer (XRD), Scanning Electron Microscopy (FESEM), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), UV-Vis spectroscopy, respectively. In addition, their antibacterial activities were determined by using the agar disc diffusion method for their biological properties. As a result of X-ray diffraction analysis, it was determined that the synthesized nanoparticles were in hexagonal wurtzite structure and the grain size was calculated. While the number of impacts had no effect on the structural properties of ZnONPs, it was found to be effective on their morphological properties. It has been determined that the sizes of ZnONPs vary between 66.2-66.7 nm and the shapes of these particles become spherical with the increase in the number of impacts. Compounds in the structure of ZnONPs were determined by FTIR spectroscopy. Absorbance and transmittance spectra were obtained and forbidden band gap and refractive index values of nanoparticles were calculated. The antibacterial activity of ZnONPs was determined by investigating the effect on two gram-positive (Staphylococcus epidermis and Streptococcus mutants) and two gram-negative (Pseudomonas aeruginosa and Escherichia coli) bacteria grown on nutrient agar slants