Tarihi yığma bir yapının performans analizi ve uygun güçlendirme yönteminin belirlenmesi
Performance analysis of a historic masonry building and determination of appropriate strengthening method
- Tez No: 818292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tarihi, sanatsal ve kültürel mirasımız olan tarihi yığma yapıların gelecek nesillere sağlam bir şekilde aktarılması ancak bu yapılar üzerinde yapılan dikkatli incelemeler, geliştirilen çözüm önerileri ve en önemlisi sürdürülebilir etkin bir koruma anlayışıyla mümkün olabilir. Özellikle ülkemizin deprem kuşağında yer alması ve son zamanlarda meydana gelen depremlerin tarihi yığma yapılara büyük zarar verdiği düşünüldüğünde, tarihi yığma yapıların deprem performanslarının belirlenmesi ve buna göre önlemlerin alması konusu önem arz etmektedir. Bu yapılardaki deprem performansının belirlenmesi konusunda literatürde yapıya zarar vermeden yapılan sayısal çalışmalar ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, Niğde ili, Bor İlçesi, Kemerhisar Yerleşkesinde buluna Etiler İlkokulu'nun mevcut durumu incelenerek TBDY 2018'e göre SAP2000 programında yapısal analizi yapılmıştır. Bu yapının taşıyıcı sistemin durumu, kullanılan malzemelerin özellikleri, meydana gelen hasarların değerlendirilmesi, mevcut durumunun tespiti yapılarak gelecek nesillere taşınması, gerekli parametrelerin tartışılarak uygun güçlendirme tekniklerinin önerilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The transfer of historical masonry structures, which are our historical, artistic, and cultural heritage, to future generations can only be possible with careful examinations on these structures, proposed solutions and most importantly, an effective and sustainable conservation approach. It is important to determine the earthquake performance of historical masonry buildings and to take measures, accordingly, especially considering that our country is located in the earthquake zone and recent earthquakes have caused great damage to historical masonry structures. Numerical studies without damaging the structure come to the fore in the literature on the determination of earthquake performance in these structures. In this thesis, the current situation of Etiler Primary School located in Niğde province, Bor District, Kemerhisar Campus was examined, and its structural analysis was conducted in the SAP2000 program according to TBDY 2018. It is aimed to evaluate the condition of the carrier system, the characteristics of the materials used, the damage that has occurred, to determine the current situation and to carry it to future generations, to discuss the necessary parameters and to propose appropriate strengthening techniques.