Karaciğer radyoterapisinde farklı SBRT planlama tekniklerinin integral doza etkisi
The effect of different SBRT planning techniques on integral dose in liver radiotherapy
  1. Tez No: 818365
  2. Yazar: EMRİYE ALGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OKUTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızda, karaciğer kanseri tedavisinde son yıllarda önemini giderek artıran SBRT tedavilerinde, Cyberknife, Tomoterapi ve VMAT tedavi planlarında, karaciğer ve etrafındaki riskli organlarda depolanan integral dozlar incelendi. Daha önce karaciğer SBRT tedavisi görmüş 20 hastanın hedef hacim ve riskli organ BT görüntüleri kullanıldı. Her hasta için Cyberknife, Tomoterapi ve VMAT tedavi planları yapıldı. Bu üç tedavi modeli için tedavi planlarının DVH'lerinden elde edilen HI, CI, NCI, GI, PTV doz değerleri, integral doz, riskli organ ortalama dozları ve düşük doz dökülmeleri birbirleri ile karşılaştırıldı. Çalışmada elde edilen tüm planlar PTV kapsaması ve riskli organ dozları açısından tedaviye uygundu. HI, CI, NCI ve GI incelendiğinde HI açısından en düşük değer Tomoterapi planlarında elde edilmişken, CI, NCI ve GI açısından bakıldığında en düşük değerler RapidArc planlarında elde edildi. Düşük doz dökülmelerinde en büyük fark 1-3 Gy arasındaki hacimlerde görüldü. V1Gy'de, Cyberknife, RapidArc ve Tomoterapi planlarında ortalama değerler sırasıyla 9785,37cc ±4863,95, 4634,34cc ±2164,97, 5183,7cc ±2074,97 olarak bulundu. İntegral doza bakıldığında en düşük değerlerin VMAT planlarında, en yüksek değerlerin de Cyberknife planlarında olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the IDs accumulated in the liver and surrounding organs at risk were evaluated in Cyberknife, Tomotherapy, and VMAT treatment plans used in SBRT, which has became increasingly important in the treatment of liver cancer treatment in recent years. CT images of the target volume and organs at risk from 20 patients previously treated with liver SBRT were used. Cyberknife, Tomotherapy, and VMAT treatment plans were made for each patient., HI, CI, NCI, GI, PTV dose values, IDs, mean doses of organs at risk, and low-dose spillages obtained from DVHs of treatment plans for theese three treatment models were compared with each other. All plans were suitable for treatment considering PTV coverage and organ at risk doses. Tomotherapy plans showed the lowest HI, while RapidArc plans had the lowest CI, NCI, and GI. Significant differences in low-dose spillages were seen in 1-3 Gy volumes. At V1Gy, Cyberknife, RapidArc, and Tomotherapy had average values of 9785.37cc ±4863.95, 4634.34cc ±2164.97, 5183.7cc ±2074.97, respectively. The integral dose was lowest in RapidArc and highest in Cyberknife plans. Again, the highest value was seen in Cyberknife plans when NTID was examined. It was seen that RapidArc-VMAT plans were more advantageous in terms of ID in liver SBRT treatment. However, in evaluating of the ID, it was concluded that deficiencies of TPS algorithms, additional margins brought by systems used for organ movements and organ motion management, and their contributions to the ID, as well as additional doses due to imaging techniques, should be considerated.