Medeni usul hukukunda mütelâhik dava
Multiple grounds case in the civil procedure law
  1. Tez No: 818431
  2. Yazar: SEDA KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HANAĞASI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 476
Özet
Mütelâhik dava, aynı vakıadan kaynaklanan aynı talep sonucunun birden fazla hukuki sebeple temellendirilmesi ve aynı taraflar arasında görülmesidir. Bu yönüyle, mütelâhik davayı karakterize eden husus, aynı talep sonucunun birden fazla hukuki sebebe dayanmasıdır. Bu dava çeşidinde, birden fazla hukuki sebebin olması usul hukukunun pek çok kurumunun uygulanma esaslarına ilişkin belirsizlikler yaratmaktadır. Bu nedenle, mütelâhik davanın diğer davalardan ayrılan yönlerinin incelenmesi gerekmektedir. Mütelâhik dava yarışma sorununun usul hukuku boyutunu oluşturmaktadır. Bu açıdan, mütelâhik dava, yarışma sorununun ortaya çıkardığı bir dava türü olarak da ifade edilebilir. Bu çerçevede, mütelâhik dava, yarışma kavramından bağımsız olarak ele alınmamalı ve bu çeşidinin maddi hukukla mutlak bağlantısı göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle, çalışmada mütelâhik davanın bütüncül bir şekilde incelenmesi amaçlanmıştır. Birinci bölümde, yarışma ve mütelâhik davanın teorik temelleri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, çalışma konumuz bakımından ilk ve belki de en önemli husus olan, mütelâhik davanın mevcut olduğu haller tespit edilmiştir. Son bölümde ise, mütelâhik davanın yargılama hukukunda ortaya çıkardığı sorunlara çözüm aranmıştır. Bu çerçevede, öncelikle mütelâhik davanın temel haklar ve medeni yargılamaya hâkim olan ilkelerle ilişkisi, ardından yargılamanın seyrinde gösterdiği özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiple grounds case refers to the situation where the same procedural claim arising from the same fact is supported by multiple legal reasons and is litigated between the same parties. In this regard, what characterizes a multiple grounds case is the existence of multiple legal grounds for the same procedural claim. In this type of case, having multiple legal reasons creates uncertainties regarding the application principles of many institutions of the procedural law. Therefore, it is necessary to examine the aspects that differentiate a multiple grounds case from other cases. Multiple grounds case constitutes the procedural law dimension of the concurrence issue. In this respect, multiple grounds case also refers to a type of case arising from the concurrence issue. Within this framework, multiple grounds case should not be considered independently of the concept of concurrence and its absolute connection with substantive law should not be disregarded. Hence, the aim of this study is to holistically analyze multiple grounds case. The first section elucidates the theoretical foundations of concurrence and multiple grounds case. The second section identifies the instances where multiple grounds case exists, which is the first and perhaps most significant aspect in terms of our study. The final section seeks solutions for the problems that multiple grounds case poses in procedural law. In this context, firstly, the relationship between multiple grounds case and fundamental rights, as well as the principles of civil procedure, has been studied. This is followed by an examination of the characteristics it displays during the course of the proceeding.