Taşrada muhalif olmak: Sivas'ta muhalefet olanakları ve pratikleri üzerine bir inceleme
Being opponent in province: An analysis on possibilities and practices of the opposition in Sivas
- Tez No: 818432
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
4 Eylül 1919 Sivas Kongresi'ne referansla cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehir olarak anılan Sivas, 1930'lu yıllarda devlet desteğiyle gelişim göstermeye başlamış ancak 1978 Sivas Katliamı ve Madımak Katliamı gibi politik olayların yanı sıra 1980 sonrasında uygulanan politikaların etkisiyle sanayileşmenin zayıfladığı ve dışa göçün arttığı bir taşra şehri görünümüne bürünmüştür. 1980 darbesine kadar siyasi yapısı cumhuriyet iklimi ile örülü olan Sivas, bu tarihten sonra Türk-İslâm sentezi muhafazakâr yapının egemenliğine girmiştir ve bu yapı halen devam etmektedir. Bu yapı karşısında CHP ve kentte onunla birlikte muhalif olarak konumlanan diğer sol, sosyalist partiler güçlü bir iktidar alternatifi olamamaktadır. Özellikle 70'li yıllarda örgütlü bir sol, Kemalist ve Alevî muhalefetin var olduğu Sivas'ta bugün bu politik örgütlenmenin çözülmüş olduğu görülmektedir. Bu çalışma Sivas'ın kendi tarihsel süreci içinde sol, sosyalist ve Kemalist muhalefeti betimleyerek muhalefetin imkân ve sınırlarını anlamayı ve Sivas'ın Türkiye tarihi içindeki değişimine bağlı olarak yaşadığı taşralaşma sürecinde muhalefetin dönüşümünü ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu kapsamda etnografik araştırma yöntemi ile Sivas'ta 1970'lerden günümüze kadar muhalif siyaset yapmış/ yapmakta olan 23 görüşmeci ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak 2019 yerel seçimi öncesi CHP belediye başkan adayı ile seçim çalışmaları katılımcı gözlem yöntemiyle izlenmiştir. Yapılan analizler bağlamında bu çalışma Sivas'taki muhalefetin kentin tarihi içinde yaşanan olaylara bağlı olarak kendi dinamiklerinden ya da kentin yapısından kaynaklı sınırlar ile çerçevelendiğini, bu çerçeve dahilinde bugün hangi stratejiler üzerinden kendini var etmeye çabaladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Being considered as the city of republic, with reference to the Sivas Congress on September 4th, 1919, Sivas began to develop with state support in the 1930s. But it transformed into provincial city where industrialization was weakened and outward migration increased due to political events such as the 1978 Sivas Massacre and the Madımak Massacre, as well as due to the policies implemented after 1980. Until the 1980 coup, Sivas had a political structure intertwined with the republican climate, but after this date, it came under the dominance of the conservative structure of Turkish-Islamic synthesis, which still continues today. In the face of this structure, the Republican People's Party (CHP) and other left-wing and socialist parties in the city are not able to provide a strong alternative power. Particularly during 1970s, the city could be considered as having an organized left-wing, Kemalist, and Alevi opposition, while today this political organization is seemed to be dissolved. This study aims to describe the opposition of the left, socialists and Kemalists within Sivas's own historical process; understand the possibilities and limits of this opposition and reveal its transformation during the process of provincialization that Sivas has experienced within the context of Turkey's history. In this context, semi-structured in-depth interviews were conducted with 23 participants who have been involved in opposition politics in Sivas from the 1970s to the present day, using an ethnographic research method. Additionally, the pre-election campaign activities of the CHP mayoral candidate in the 2019 local elections were observed through participant observation method. Based on the analyses of the data, this study has revealed that the opposition in Sivas is framed by both its own dynamics and the structure of the city depending on the incidents that have occurred in the city's history and only within these frames it strives to establish itself through the strategies it adopts today.